מנהיגה העליון של איראן, איתולה עלי חמינאי
צילום: אי-פי

חמינאי: "תקופת ה'פגע וברח' הסתיימה - התקיפה תתקבל בתקיפת נגד"

מנהיגה העליון של איראן נאם ברקע התקיפות בסוריה ותקף את ארצות הברית: "יוצרת חוסר יציבות ומביאה לאומללות של האנשים". הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס היום לדיון חירום, שלא תוכנן מראש
גילי כהן ורועי קייס
30 באפריל 2018
12:45
עודכן ב 15:28

"תקופת ה'פגע וברח' הסתיימה, התקיפה תתקבל בתקיפת נגד" - כך הצהיר היום (שני) מנהיגה העליון של איראן, האייתולה עלי חמינאי, בנאום שנשא. זאת, ברקע שתי התקיפות הלילה בסוריה המיוחסות בכלי תקשורת שונים לישראל.

חמינאי תקף בנאומו את ארצות הברית ואמר כי "כל מקום שארצות הברית נכנסת אליו, היא יוצרת חוסר יציבות ומביאה לאומללות של האנשים. לכן יש לגרש אותה ממערב אסיה. על ארצות הברית לצאת מהאזור. ארצות הברית צריכה לעזוב, לא הרפובליקה האסלאמית. אנחנו מכאן".

חמינאי הוסיף כי "גורמים אמריקנים מסיתים את הסעודים ויוצרים שיח של כאוס במערב אסיה. למה אתם לא מסיתים נגד הציונים? זה בגלל שהם רוצים להסית מוסלמים אחד נגד השני. התוכנית של ארצות הברית היא לשלהב ממשלות בורות עם מעט מידע באזור שלנו, במטרה להתעמת מול הרפובליקה האסלאמית. אם הממשלות הללו יקבלו קצת שכל, הם לא יתעמתו עם הרפובליקה".

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר היום כי "האזור עובר תקופה של שרטוט מחדש של הגבולות הבינלאומיים". בפגישתו עם ראש ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני, הוסיף אסד כי "ההחרפה במתקפה על סוריה ופתיחתה של חזית ישירה, רק יגבירו את נחישות העם הסורי לחסל את הטרור".

בתוך כך, הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס בצהריים במשך שעה וחצי בקריה בתל אביב. מדובר בדיון חירום, ולא מתוכנן. מחר היה אמור הקבינט לערוך סיור בפיקוד העורף, אך הוא בוטל.

אמש מסר הבית הלבן כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לפי הודעת הבית הלבן, השניים דיברו על האיומים והאתגרים במזרח התיכון, בייחוד אלו הנגרמים על ידי הפעולות המערערות של המשטר האיראני.


גורמי אופוזיציה בסוריה טענו כי הלילה שוגרו טילים לעבר מחסני תחמושת איראניים באיזור חלב ובאיזור חמה במדינה. עדי ראייה סיפרו על להבות ענקיות שנראו באתרים שהותקפו. בין השאר, נטען בכמה דיווחים כי אחד האתרים שהיו יעד לתקיפה הוא בסיס של חטיבה 47 של הצבא הסורי, המשמש מקום ריכוז של הכוחות האיראניים.

גורם בכוחות השיעיים בסוריה מסר כי בתקיפות בחמה הושמדו 200 טילים ונהרגו 16 בני אדם, בהם 11 איראנים. לפי דיווחים שונים, בשתי התקיפות נהרגו בסך הכל 26 בני אדם, מתוכם ארבעה סורים – והיתר איראנים, או פעילים במיליציות שיעיות הנאמנות למשטרו של הנשיא בשאר אסד. במקביל, צוטט גורם ברפובליקה האסלאמית שהכחיש את הדיווחים על פגיעה בכוחות צבא או ביועצים איראנים.

עד כה לא דיווח המשטר בדמשק על נפגעים ולא מסר פרטים על מקור הטילים שפגעו במתקני הצבא. ואולם, סוכנות הידיעות הגרמנית הרשמית DPA דיווחה כי גורמים המקורבים למשטר בדמשק מעריכים שישראל עומדת מאחורי התקיפות הלילה.

תיעוד מההתקפה בסוריהאתמול אמר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי לישראל "יש שלוש בעיות: איראן, איראן, איראן". בנאום שנשא בוועידת "ג'רוזלם-פוסט" בניו-יורק, אמר ליברמן כי "איראן כמדינה מנסה לערער את היציבות בכל האזור ולא רק בישראל. תראה מה קורה בתימן, בלבנון, בעיראק ובסוריה. איראן תומכת ויוצרת גרורות סביב ישראל, בהם חיזבאללה, הג'יהאד האיסלאמי וחמאס. כולם לא היו מתקיימים אפילו שבוע בלי תמיכה איראנית. למעלה מ-85% אחוז מתקציב חיזבאללה מגיע מאיראן".

שר הביטחון הוסיף כי "איראן מנסה להפוך את סוריה לבסיס קידמי נגד מדינת ישראל. לא נאפשר זאת. נמנע את זה בכל מחיר. ישראל תשמור לעצמה חופש פעולה מבצעי מלא בכל סוריה, אין לנו כוונה להתעמת עם הרוסים, אין לנו כוונה להתערב בענייניה האזרחיים של סוריה, אבל אם מישהו חושב שטילים בסוריה יופעלו נגד ערים בישראל או אפילו נגד מטוסינו, שלא יהיה לו ספק שנפעל ונפעל בעוצמה".