נאום הגרעין של נתניהו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נאום הגרעין של נתניהו: "השגנו חצי טון מסמכים על איראן, ששיקרה בנוגע להסכם"

ראש הממשלה נשא דברים בקריה ברקע ההתחממות הביטחונית, ואמר כי טהראן המשיכה לפתח נשק גרעיני במסווה של מחקר – גם אחרי ההסכם עם המעצמות ב-2015. "משוכנע שטראמפ יקבל החלטה נכונה עבור ארה"ב, ישראל ושלום העולם", אמר נתניהו בסוף נאומו
כתבי כאן חדשות
30 באפריל 2018
19:48

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים הערב (שני) בקריה בתל אביב, ברקע ההתחממות מול איראן. בנאומו, שהיה ברובו באנגלית, טען ראש הממשלה כי ישראל הצליחה להניח את ידיה על הארכיון הגרעיני הסודי של איראן, ממנו עולה כי שיקרה בנוגע לתכנית הגרעין - וכי היא פועלת להשיג פצצה גרעינית למטרות צבאיות.


בנאומו חשף נתניהו כי כבר כמה שבועות שברשות ישראל כחצי טון של מסמכים השייכים לתכנית הגרעין האיראנית, בהם יותר מ-100,000 מסמכים סודיים של המשטר. לדבריו, התיקים הסודיים מראים בבירור את הפעולות שאיראן עשתה כדי להשיג נשק גרעיני, ומוכיחים שאיראן שיקרה לעולם במצח נחושה כדי שהמעצמות יאשרו את הסכם הגרעין עמה. ראש הממשלה טען כי המידע הוצג לאמריקנים ומהימנותו נבחנה ואושרה. בהמשך הוצג לבעלות בריתה של ישראל, ובעתיד לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).

"ההסכם הזה סולל את דרכה של איראן לארסנל שלם של פצצות גרעין", אמר על הבמה. "הוא גם איפשר לאיראן לקבל מיליארדי דולרים שמממנים את התוקפנות שלה נגד ישראל וגם נגד מדינות אחרות במזרח התיכון. אנחנו עושים שירות גדול לא רק לביטחוננו, אלא גם לביטחונן של מדינות רבות באזור".

לדברי נתניהו, חרף הגבלות ההסכם שנחתם מול המעצמות ב-2015, איראן המשיכה לפתח נשק גרעיני. ראש הממשלה הציג הוכחות שבניגוד להצהרות מטהראן - לפיהן מעולם לא חתרו לייצר תכנית גרעינית צבאית - איראן אכן עשתה זאת עוד לפני הסכם הגרעין. עוד ציין ראש הממשלה, כי איראן משפרת את טווח הטילים שלה, וביכולתם להגיע לריאד, תל אביב ומוסקבה. עם זאת, המטרה של האיראנים היא לפתח טיל בליסטי משופר שיוכל לשאת ראש נפץ גרעיני.

נתניהו התייחס גם להחלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ביחס להסכם הגרעין, ואמר כי הוא "בטוח שיקבל את ההחלטה הנכונה. ההחלטה הנכונה לארצות הברית, ההחלטה הנכונה לישראל, ההחלטה הנכונה לביטחון העולם".

בנימין נתניהו בנאומו מהקריה, הערב"הישג מודיעיני חסר תקדים". נתניהו, הערב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

טראמפ עצמו התייחס לנאום של נתניהו במהלך מסיבת עיתונאים עם נשיא ניגריה בוהארי, ואמר כי "נתניהו העביר את המסר הנכון". לדברי טראמפ "מה שישראל עשתה היום הוא נכון. הסכם הגרעין הוא נוראי. לא מקובל עלינו שאיראן תוכל להרכיב פצצה גרעינית בתוך שבע שנים. הסכם הגרעין העשיר את קופתה של איראן בעוד שארצות הברית לא קיבלה דבר בתמורה. נקבל החלטה לפני ה-12 במאי".

לפני נאומו, שוחח נתניהו בטלפון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בשיחה סיכם עם המנהיגים שישלח בימים הקרובים צוותים מקצועיים שישתפו אותם בחומר המפורט על מאמציה של איראן להשיג נשק גרעיני. בערב שוחח גם עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בעקבות חשיפת המסמכים של התוכנית האיראנית להשגת נשק גרעיני.

השר יואב גלנט אמר אחרי הנאום כי באיראן מבינים שהשקר נחשף. "ברכות לקהילת המודיעין על הישג מרשים, הערכה רבה לראש הממשלה על אומץ ונחישות. איראן היא מקור הטרור בעולם - איראן גרעינית היא סכנה ברורה ומיידית לשלום העולם ובמיוחד לישראל".

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה גם היא לנאום וטענה כי "גרעין של אמת נחשף היום. מצדיעה לקהילת המודיעין על ההישגים החשובים שלהם ולראש הממשלה שמוביל את הקהילה הבינלאומית במערכה מול איראן בנחישות וללא מורא".


בתום הנאום, האשימו גורמים במערכת הפוליטית את ראש הממשלה על ההתנהלות סביב הצהרתו וטענו כי נתניהו יצר בהלה גדולה בציבור. שר בכיר בקבינט הגיב להאשמות, וטען כי המטרה של נתניהו, להשפיע על ההכרעה בעניין הסכם הגרעין - שווה את האמצעים.

יו"ר מרצ תמר זנדברג, אמרה כי מדובר ב"הישג מדהים וחשוב של המוסד". לדבריה, מדובר בהוכחה לעולם שהאיום הגרעיני היה אמיתי. "טוב שהסכם הגרעין הגיע בזמן ומגן על מדינת ישראל ועל שאר העולם. מה שנתניהו עשה היום זה להלחיץ מדינה שלמה בנאום מצוחצח באנגלית שמשחק על חרדות אזרחי ישראל״.

"אין ספק שההישג המודיעיני של המוסד הוא הישג אדיר", אמרה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני). "אולם, נתניהו הכניס לפאניקה והוריד למקלטים מדינה שלמה לצורך הצגה עטורת פירוטכניקה, שהיה אפשר להסתפק בהעברתה לגופי המודיעין של המדינות הרלוונטיות. מותר לחשוד באויב ששיקר בעבר, ואיש אינו סבור שההסכם מושלם, אך כלל לא בטוח שסיכולו יסייע לישראל".


קודם לכן, התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני במשך שעה וחצי בקריה בתל אביב. מדובר בדיון חירום לא מתוכנן, ברקע האירועים האחרונים, ובכלל זה המתקפה שהייתה אמש בסוריה.

בתוך כך, מושב הקיץ של הכנסת נפתח היום. מפלגת יש עתיד החליטה לבטל את הצעת אי האמון שהגישה "לאור המציאות הביטחונית". בהודעה שפרסם יו"ר המפלגה, קרא ח"כ יאיר לפיד לכל סיעות האופוזיציה לנהוג באופן דומה. בהמשך גם סיעת המחנה הציוני ביטלה את הצעת אי האמון שלה.

בפתח דבריו בישיבה המיוחדת לציון יום הרצל במליאה, התייחס יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין להתפתחויות האחרונות: ״זה לא סוד שביממה האחרונה מנשבות רוחות מן הצפון. בלי לפרט ובלי לדעת בדיוק מה צופן לנו העתיד, אני רוצה לפנות מכאן לכל אזרחי ישראל: אתם יכולים לסמוך על מפקדי וחיילי צבא ההגנה לישראל, שעשו בעבר, עושים בהווה ואני בטוח שיעשו גם בעתיד כל מה שדרוש על מנת להגן על שלומנו".

על פי פרסומים בתקשורת הערבית, עשרות בני אדם נהרגו ועשרות נוספים נפצעו בשתי תקיפות על בסיסים איראניים שהתרחשו הלילה בסוריה. בתקיפות נעשה שימוש בתשעה טילים חודרי בונקרים והפיצוץ גרם לרעידה עזה מאוד בעוצמה של 2.6. בין ההרוגים: 18 איראנים, בהם גורם איראני בכיר בסוריה. בגרמניה דווח כי גורמים מקורבים למשטר בדמשק מעריכים שישראל עומדת מאחורי התקיפות.

"תקופת ה'פגע וברח' הסתיימה, התקיפה תתקבל בתקיפת נגד", הצהיר מנהיגה העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, לאחר התקיפה. "כל מקום שארצות הברית נכנסת אליו, היא יוצרת חוסר יציבות ומביאה לאומללות של האנשים. לכן יש לגרש אותה ממערב אסיה. על ארצות הברית לצאת מהאזור".

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר היום כי "האזור עובר תקופה של שרטוט מחדש של הגבולות הבינלאומיים". בפגישתו עם ראש ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני, הוסיף אסד כי "ההחרפה במתקפה על סוריה ופתיחתה של חזית ישירה, רק יגבירו את נחישות העם הסורי לחסל את הטרור".


נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח היום עם נתניהו בטלפון. לפי הודעת נשיאות צרפת, דיווח מקרון לנתניהו על המהלכים שיזם להסכם מורחב על פיקוח פעילותה הגרעינית, הבליסטית והאזורית של איראן. מקרון חזר על החשיבות שמייחסת צרפת לביטחונה של ישראל. הוא הדגיש את החיוניות לשמור על היציבות האזורית ולמנוע כל הסלמה.

אמש מסר הבית הלבן כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לפי הודעת הבית הלבן, השניים דיברו על האיומים והאתגרים במזרח התיכון, בייחוד אלו הנגרמים על ידי הפעולות המערערות של המשטר האיראני.

אתמול נפגש נתניהו עם שר החוץ החדש של ארצות הברית, מייק פומפאו. בסיום הפגישה אמר פומפאו כי אם ארצות הברית לא תוכל לתקן את הסכם הגרעין עם איראן, היא תפרוש ממנו. נתניהו אמר כי הדיון על הסכנה מפני התחמשות איראן בנשק גרעיני והתוקפנות האיראנית האזורית היה משמעותי. "אני מעריך את העמדה של הנשיא ושלך לגבי עצירת איראן מלהשיג נשק גרעיני", אמר נתניהו והוסיף: "אנשים חשבו שההתנהגות של איראן תרוסן, קורה ההיפך. איראן חייבת להיעצר". בנוגע למלחמה בסוריה ציין פומפאו כי "המשטר הברברי של אסד נתמך על ידי איראן", אך הדגיש: "המשימה הראשונה של ארה"ב היא למגר את דאעש".

בשבת התייחס שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף לאיום שהשמיע נשיא ארצות הברית לפיו אם לא יתוקן הסכם הגרעין עד ה-12 במאי, הוא ישהה את ההקלה בסנקציות עליה. במסיבת עיתונאים יחד עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ושר החוץ הטורקי מבלוט צ'באושולו אמר זריף: "דרישותיו של טראמפ לשנות את הסכם הגרעין אינן מקובלות".

בשבוע שעבר הדגיש נתניהו כי ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. באירוע לציון 70 שנות עצמאות במרכז בגין, בהשתתפות שגרירים ישראלים וזרים, אמר ראש הממשלה כי יש לבטל את הסכם הגרעין עם טהראן לקראת תאריך היעד שבו טראמפ יצטרך להחליט אם להישאר או לסגת מההסכם.

לדבריו, ההסכם הנוכחי "מספק לאיראן נתיב חופשי למאגר נשק גרעיני. הוא מאפשר, תוך שנים ספורות, העשרה בלתי מוגבלת של אורניום, מרכיב היסוד שנדרש כדי לייצר פצצות גרעין ושום דבר פרט לכך. ההסכם לא מתמודד עם הטילים הבליסטיים שיכולים לשאת את הנשק הזה למדינות רבות. זוהי הסיבה שיש לתקן את ההסכם הזה מיסודו או לדחות אותו בכללותו".

במסיבת עיתונאים משותפת לטראמפ ולנשיא צרפת בשבוע שעבר, הזהיר נשיא ארצות הברית כי "אם איראן תאיים עלינו, היא תשלם מחיר שרק מדינות מעטות שילמו". הוא ציין כי הסכם הגרעין עם איראן הוא "לא שפוי", וכי מדובר בעסקה נוראית שלא הייתה צריכה להיעשות מעולם". עוד אמר טראמפ כי איראן עורכת ניסויי טילים ובכך גורמת לבעיות באזור. לדבריו, לאיראן לא יהיה קל להתחיל שוב בתכנית לפיתוח גרעין. מקרון אמר כי יש לרסן את פעילותה של איראן באזור, וטען כי הסכם הגרעין הוא נושא חשוב, המהווה חלק מהותי בביטחון האזורי.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, מיכאל שמש, זאב קם וגדעון קוץ