אדלשטיין והרצוג במליאת הכנסת
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

ברקע המתיחות הביטחונית: נפתח כנס הקיץ של הכנסת

שתי הצעות אי אמון שהגישו סיעות מרצ והרשימה המשותפת נדחו עם תחילת המושב,יש עתיד והמחנה הציוני משכו הצעות דומות בעקבות המתיחות הביטחונית. במוקד הכנס: חוק הגיוס וחוק עוקף בג"ץ
זאב קם
30 באפריל 2018
18:35

בתום פגרה של כחודש וחצי נפתח אחר הצהריים (שני) כנס הקיץ של הכנסת, ברקע המתיחות הביטחונית עם איראן. עם פתיחתו דחתה המליאה שתי הצעות אי אמון של סיעות מרצ והרשימה המשותפת. הצעות דומות של יש עתיד והמחנה הציוני הוסרו מסדר היום לבקשתן לאור המצב הביטחוני.

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג הציעה לשר יריב לוין שמפלגתה תסיר גם היא את הצעת האי אמון, בתמורה להסרת חוק הלאום של הליכוד שאמור לעלות היום להצבעה. לטענת זנדברג, לוין סירב. היא הציעה ללוין מעל דוכן הכנסת פעם נוספת את העסקה: "אם יש מצב ביטחוני שמצריך שינוי סדרי עולם וסדרי דיון, זה משליך על כל סדר היום". זנדברג אמרה את הדברים על רקע הודעת נתניהו כי יציג "התפתחות משמעותית" בנוגע להסכם הגרעין עם איראן.

במליאה נערכה ישיבה מיוחדת לציון יום הרצל, ממנו נעדר ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות האירועים הביטחוניים. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחס במהלכה להתפתחויות האחרונות ואמר: "זה לא סוד שביממה האחרונה מנשבות רוחות מן הצפון. אני רוצה לפנות מכאן לכל אזרחי ישראל: אתם יכולים לסמוך על מפקדי וחיילי צבא ההגנה לישראל, שעשו בעבר, עושים בהווה ואני בטוח שיעשו גם בעתיד כל מה שדרוש על מנת להגן על שלומנו".


בהמשך צפוי לעלות להצבעה בקריאה ראשונה חוק הלאום, שמעגן רשמית את אופיה היהודי של מדינת ישראל, ומעורר התנגדות חריפה בקרב האופוזיציה. בלילה יעלה להצבעה חוק המשפט העברי, שמפנה לראשונה את שופטי בית המשפט למקורות המשפט העברי בבואם לנסח פסקי דין. החוק יובא להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

הכנס יימשך כשלושה חודשים, ובמהלכו צפויים עימותים סביב כמה נושאים מרכזיים. במוקד נמצאים, בין השאר, חוק גיוס החרדים, החוק לעקיפת בג"ץ, המכונה פסקת ההתגברות, וחוק הגיור.

החוק לגיוס חרדים לצה"ל העסיק את הכנסת גם בסוף כנס החורף האחרון. בקואליציה ממתינים למתווה שיוצג על ידי ועדה מקצועית שהקים משרד הביטחון כדי לדון בנושא. לפי פסיקת בג"ץ, הכנסת נדרשת לחוקק את חוק הגיוס עד סוף המושב הנוכחי.

נושא נוסף שצפוי להסעיר את הכנסת בכנס הקרוב הוא החוק לעקיפת בג"ץ, פסקת ההתגברות, שלפיו הכנסת יכולה להתגבר על פסיקות בג"ץ כשזה פוסל את חוקיה. אתמול נועדו בנושא נתניהו ונשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, כשברקע העריכו גורמים המעורים בסוגייה כי תיתכן פשרה, שבמסגרתה הרוב שיידרש לחקיקה שתסתור פסק דין יהיה של 70 חברי כנסת.