שר החוץ האיראני ומקבילו הצרפתי
צילום: אי-פי

צרפת: המידע שישראל הציגה מדגיש את חשיבות הסכם הגרעין

התגובות בעולם לנאום הגרעין של נתניהו נעו בין מתקפה מצד האיראנים, שכינו את נתניהו "שקרן", לחוסר התרגשות של האירופאים שעדיין תומכים בהסכם הגרעין, ועד לתמיכה של האמריקנים
כתבי כאן חדשות
01 במאי 2018
13:53

נאום הגרעין, שראש הממשלה בנימין נתניהו נשא אמש, מעורר תגובות ברחבי העולם, כאשר האיראנים כצפוי תוקפים את הממצאים המודיעיניים שהציג נתניהו. בארצות הברית הביעו את חשיבות חשיפת המידע, אך האירופאים מנגד לא התלהבו, ובמשרד החוץ אף טענו כי "המידע שישראל הציגה מדגיש את חשיבות שמירת הסכם הגרעין".

עוד נמסר מהצרפתים כי המידע שהציג נתניהו מוכיח את מה שמדינות אירופה חשפו כבר ב-2002, והוא מאשש את הצורך בערבויות ארוכות טווח בנוגע לתכנית הגרעין של איראן. דברים דומים אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני: "מהדיווחים עולה שנתניהו לא הטיל ספק בעמידה של איראן בהסכם הגרעין היום".

ממשלת בריטניה הגיבה: "מעולם לא היינו תמימים בנוגע לאיראנים ולמטרות תכנית הגרעין שלהם. הפיקוח של הסוכנות לאנרגיה אטומית הוא קריטי במטרה להבטיח שאיראן עומדת בהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין".

באיראן, גורמים שונים מטעם המשטר תקפו את נתניהו על הצגת החומרים. דובר משרד החוץ בטהרן אמר: "דברי נתניהו הם דבריו של שקרן ידוע לשמצה, שאין לו דבר להציע מלבד שקרים והונאה".

סגן שר החוץ האיראני עבאס עראקצ'י אמר: "הצגה ילדותית של נתניהו, כדי להשפיע על טראמפ לפני החלטתו על הסכם הגרעין". שר החוץ האיראני, ג'וואד זאריף, אמר בעצמו כי בעבר העיד שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו כי אין סיבה לדאגה בנוגע להסכם הגרעין, היות שאיראן לא מנסה להשיג נשק גרעיני ולא תנסה להשיג נשק גרעיני. כעת הוא אומר שזה הזמן לבדוק מחדש האם ניתן לבטוח באיראן. אז, באיזה אחד מדובר?".

פומפיאו אמר אמש, לאחר נאום ראש הממשלה, כי ארצות הברית כבר עברה על עשרות אלפי מסמכים מהארכיון הגרעיני של איראן שבידי ישראל וכי היא מעריכה שהם אמינים. "המידע שישראל הציגה מוכיח כי איראן שיקרה במהלך המשא ומתן על הסכם הגרעין וכי אין לסמוך עליה שלא תשקר שוב", נמסר בהודעת משרד החוץ בוושינגטון.

האזינו לראיון עם השר בנט בכאן רשת ב':

פומפיאו הודיע כי הוא ישוחח בימים הקרובים עם עמיתיו ממדינות אירופה, ויציג בפניהם את הממצאים לקראת קבלת ההחלטה על עתיד הסכם הגרעין. קודם לכן, אמרה דוברת הבית הלבן כי המידע שהציגה ישראל בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן "מספק פרטים חדשים ומשכנעים בנוגע למאמציה של איראן לפתח נשק גרעיני הניתן לשיגור באמצעות טילים".