משה איבגי
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

כתב האישום נגד משה איבגי: "נצמד, הכניס את היד לחולצה, ולא הרפה"

השחקן הואשם בעבירות של מעשים מגונים והטרדה בארבע נשים, במהלך השנים 2013-2012. הפרקליטות: "ביצע את המעשים במספר הזדמנויות לשם גירוי, סיפוק וביזוי מיניים"
ניצן גלוסמן וורד פלמן
03 במאי 2018
16:23
עודכן ב 17:56

פרקליטות מחוז חיפה (פלילי) הגישה היום (חמישי) לבית משפט השלום בחיפה, כתב אישום נגד משה איבגי בגין מעשים מגונים והטרדה מינית. איבגי מואשם שביצע מעשים מגונים בשלוש נשים שעבדו אתו, והטריד מינית שתיים מהן, וכן שהטריד מינית אישה עימה לא הייתה לו היכרות מוקדמת. 

המקרה הראשון המפורט בכתב האישום אירע במהלך צילומי סרט ב-2012. איבגי ניגש אל המתלוננת א', שישבה בפינת הקפה כשהיא לבושה בגופיה והחלק העליון של גבה חשוף. הוא ליטף את גבה לכל אורכו מהשכמות ועד עצם הזנב תוך שהוא מכניס יד מתחת לגופייתה. ככשאלה אותו "מה אתה עושה?" השיב, "פרצה קוראת לגנב". באירוע ביום צילומים אחר מתואר בכתב האישום כי איבגי "נצמד לגופה של א', חיבק אותה חיבוק חזק ולא הרפה. בד בבד קירב את פיו לאוזנה ולחש לה כי היה רוצה 'לזיין' אותה".

לפי המתואר המקרה השני אירע במהלך צילומי סרט ב-2013. באחד מימי הצילום נצמד איבגי למתלוננת ב' "מאחור כשגבה היה מופנה אליו, הכניס את ידו לתוך חולצתה מתחת לחזייתה ואחז בשדה". ב' בתגובה הסתובבה, סטרה לו ויצאה כשהיא נסערת. ביום צילום אחר כשהגיע בן זוגה של ב' לבקר והשניים יצאו לכיוון משאית שחנתה במקום צעק להם איבגי "מה, אתם הולכים להזדיין במשאית?"

כמו כן מואשם איבגי כי לפני הצגה ב-2013 אחז בידה של המתלוננת ג', שאל אותה היכן היא מתגוררת והאם היא גרה לבד ואמר לה מספר פעמים כי יבוא לבקר בדירתה. בתגובה אמרה לו כי הוא נשוי והיא בגיל של בתו. לאחר מכן משך אותה לכיוונו, דחף בכוח את ראשו לחזה, תוך שהוא ממש בידו את חזה מעל חולצתה.

המקרה הרביעי המתואר בכתב האישום אירע ב-2013 בחנות פלאפל שם פגש איבגי באקראי את המתלוננת ד', שלהם לא הייתה היכרות מוקדמת. הוא החל לשוחח עמה ובמהלך השיחה שאל אותה שאלות אישיות חודרניות תוך שימוש בביטויים בעלי אופי מיני בוטה. 

הפרקליטות הודיעה על הגשת כתב האישום לעורכי דינו של איבגי ולמתלוננות והגישה בקשה לקיום הדיונים בדלתיים סגורות, וכן בקשה לאסור פרסום כל פרט שייכול לזהות את המתלוננות.

עו"ד ציון אמיר, פרקליטו של איבגי מסר: "אנו מצרים על החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד משה איבגי וסבורים כי חומר הראיות מצביע על כך שאיבגי לא עבר כל עבירה. לא ייתכן שלפרקליטות ייקח 26 חודשים כדי להחליט על הגשת כתב אישום שבזמן הזה נגרם עינוי דין אמיתי למשה איבגי".

באוגוסט הודיעה פרקליטות מחוז חיפה, כי נשקלת העמדתו לדין של איבגי, בכפוף לשימוע, בגין ביצוע עבירות מין בארבע נשים. לאחר ההודעה כי נשקלת העמדתו לדין התראיין עורך דינו ציון אמיר לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' והבהיר כי "איבגי מכחיש שביצע מעשים מגונים. נקודה". הוא הוסיף כי "אם זה היה פשוט התיק לא היה שוכב בפרקליטות במשך שנה. הוא מכבד את המתלוננות ואני רוצה להקפיד גם כן על שיח מכבד. מיום הגשת התלונה הוא לא אמר מילה רעה על אף אחת מהמתלוננות, גם לא דרך מקורבים. המפגש בינו לבין המתלוננות לא היה בין האפיפיור לבין נזירה בהרצאה תיאולוגית. יש קונטקסט לדברים".

הפרשה התפרסמה לראשונה באתר וואלה! NEWS בפברואר 2016 ושש נשים העידו כי איבגי הטריד אותן מינית בדרכים שונות. במאי אשתקד המליצה המשטרה להעמיד לדין את איבגי, לאחר חקירה שנמשכה יותר משנה החקירה ונוהלה ביחידת להב 433. מאז פרסום הפרשה טענו יותר מעשר נשים כי נפגעו מאיבגי, אך חלקן לא מופיעות בכתב האישום בשל התיישנות שחלה על המעשים.

עו"ד ליאת בהר כהן המייצגת את אחת המתלוננות מסרה: "מדובר בהחלטה חשובה המצביעה לגישתנו על מתן אמון מלא במתלוננת. אנחנו מברכים על ההחלטה וסומכים את ידינו על הפרקליטות ועל בית המשפט שהדין ימוצה עם הנאשם".

אורי רשטיק מנכל שח"ם - ארגון השחקנים בישראל מסר בתגובה להגשת כתב האישום: "אנו בשח"ם מגנים בתוקף כל מקרה של הטרדה מינית. כפי שפעלנו בעבר וייסדנו את אמנת שח"ם למניעת הטרדות מיניות נמשיך בתחום. משה איבגי לצערנו בחר לפרוש משח"ם בעקבות הפעולות שלנו בנושא".