נפתלי בנט ואיילת שקד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בבית היהודי החליטו: מקפיאים את ההצבעה על חוק עוקף בג"ץ

במפלגתו של בנט התקבלה החלטה שלא להעלות להצבעה במליאת הכנסת את החוק שאושר אתמול בוועדת השרים לחקיקה, כל עוד לא מובטח לו רוב. ח"כ מוטי יוגב תקף את ראשי מפלגתו על שאינם מוכנים להתפשר בנושא: "יש לקדם פסקת התגברות נקודתית בנושא המסתננים"
זאב קם
07 במאי 2018
08:11
עודכן ב 13:37

בבית היהודי החליטו שלא להעלות בתקופה הקרובה את חוק עוקף בג"ץ, שאושר אתמול (ראשון) בוועדת השרים לחקיקה, להצבעה בקריאה טרומית בכנסת. ההחלטה היא להקפיא את החוק לעת עתה, כל עוד ההצעה אינה זוכה לרוב בכנסת. "אין לנו עניין להביא את החוק להצבעה כדי שהוא ייפול", הסבירו בסיעת הבית היהודי.

בינתיים נשמעת היום ביקורת מתוך הבית היהודי על התנהלות ראש המפלגה, נפתלי בנט והחלטתו להמשיך ולקדם את החוק עוקף בג"ץ המורחב למרות שאין לכך רוב בתוך הקואליציה. חבר הכנסת מוטי יוגב מוחה על חוסר המוכנות להתפשר בהקשר זה וטוען כי על בנט להסכים לוותר כרגע על פסקת ההתגברות המורחבת ולקדם במקום זאת פסקת התגברות מצומצמת הנוגעת לנושא המסתננים בלבד.

"מכיוון שלא ניתן להשיג רוב לפסקת ההתגברות, הצעתי לראשי מפלגתי לבוא בדברים עם השר כחלון כדי לקדם פסקת התגברות נקודתית בנושא המסתננים. אני קורא לכל ראשי הקואליציה לשבת ביחד ולהביא נקודת איזון בין הרשות השופטת למחוקקת, במסגרת מה שאפשר, ולא להביא זאת למקום שכל אחד מנופף שהוא היה רוצה להגיע אליו".

ברקע ההחלטה להשהות את ההצבעה על הצעת החוק עוקף בג"ץ, גורמים בכירים בסיעה תקפו בחריפות את כולנו ואת העומד בראשה, השר משה כחלון. "כולנו וכחלון משטים בציבור", האשימו הגורמים בבית היהודי. לטענתם, "אם כחלון רוצה להגיע להסכמות אז בבקשה, שיגיע. יש זמן. שיציג נוסח שמקובל עליו. הם עסוקים בלתדרך את התקשורת במקום לנסות להגיע לפתרון".

ח"כ רחל עזריה מכולנו הגיבה לדברים בראיון לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב', ותקפה את מפלגתו של בנט: "במנהיגות הבית היהודי יש אנשים קיצונים שמנסים להוביל את ישראל למקומות שיפוררו את המרקם של החברה הישראלית, הם אומרים בצורה ברורה 'כך אנחנו רוצים שכולם יחיו', ואנחנו לא ניתן לזה לקרות. בג"ץ יודע להגן על האזרח".

האזינו לראיון עם ח"כ עזריה בקלמן-ליברמן:

מנגד, יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, אמרה בקלמן-ליברמן כי המטרה היא שהצעת החוק תעלה להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי. לדבריה, "אם יש חופש הצבעה - אז אין החלטה שכל סיעת כולנו מצביעה נגד".

האזינו: ח"כ מועלם רפאלי בקלמן-ליברמן

גורמים משפטיים אמרו אתמול לחדשות הערב בכאן 11 כי עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כלפי חוק עוקף בג"ץ תקיפה בהרבה מזו שהביע עד כה בפומבי. לדבריהם, מנדלבליט אמר כי אישור החוק אתמול בוועדת הכנסת היה מהלך לא ראוי הפוגע בזכויות אדם. עוד הוא הדגיש כי שינוי דרמטי כל כך צריך היה להיעשות בהליך חקיקה ראוי, תוך שיח עם מערכת המשפט – ולא באופן שבו נעשה.