"צה"ל ביצע בסוריה את אחד המבצעים האוויריים הגדולים ביותר"

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר כי הצבא ביצע עשרות תקיפות בסוריה נגד כוח קודס האיראני, שכללו אתרי מודיעין ומתקנים לאחסון נשק. "הלילה הזה הוא מסר להתבססות האיראנית - ומעבר לזה", מסר מנליס
משה שטיינמץ
10 במאי 2018
07:35

צה"ל תקף הלילה באמצעות מטוסי קרב עשרות יעדים צבאיים השייכים לכוח קודס של משמרות המהפכה של איראן בשטח סוריה, כך נמסר הבוקר (חמישי) מדובר צה"ל, ת"אל רונן מנליס. לפי דובר צה"ל, מדובר באחד ממבצעי חיל האוויר הגדולים ביותר ב-20 השנים האחרונות.

צפו במשדר המיוחד:

במסגרת התקיפה הופצצו אתרי מודיעין איראניים, מפקדות לוגיסטיות, מתחם צבאי ומתחם לוגיסטי בכיסוואה, מחנה צבאי איראני צפונית לדמשק, מחסני נשק, מוצבי מודיעין ועמדות צבאיות. בנוסף, השמיד כח צה"ל את המשגר האיראני ממנו שוגרו הטילים לעבר ישראל הלילה. נוכח ירי סוללות הגנה אווירית סורית נגד כח צה"ל - אשר בוצעו ירי על אף האזהרה הישראלית - תקף צה"ל מספר מערכות יירוט אוויריות השייכות לצבא סוריה.

האזינו לראיון עם דובר צה"ל בכאן רשת ב':

דובר צה"ל אמר הבוקר לכאן רשת ב': "נערכנו ללילה הזה הרבה זמן. אף אחד מהטילים האיראניים לא פגע בייעדו. במקביל ביצענו את אחד מהמבצעים האוויריים הגדולים ביותר בסוריה שכלל כמות גדולה של מטרות. זו טעות של כוח קודס להתעמת איתנו באזור סוריה, היכולות שלנו שם גבוהות, ההתבססות האיראנית תימשך כי זה תהליך ארוך, אבל הם הבינו הלילה מה המשמעות של פעילות נגד ישראל".

הכנות צה"ל ברמת הגולן בימים האחרונים:
בתדרוך לעיתונאים היום אמר דובר צה"ל כי "הלילה ביצע כוח קודס פיגוע. אנחנו רואים זאת כניסיון חמור לפגוע בישראל ובריבונותה. מדובר בשיגור של כ-20 רקטות. אף רקטה לא פגעה או נפלו בשטח ישראל. אין פצועים ואין נזק. מדובר באמצעי לחימה איראניים, מיליציות שיעיות ומומחי חיזבאלה. כמו שצה"ל העריך, השיגורים בוצעו ממרחק של 40-30 קילומטרים מפאתי דמשק, וכללו גראדים, פאג'ר 5, וירי מרכב רב קני".

אילוסטרציה מאזורי התקיפות של צה"ל בסוריה הלילה (צילום: דובר צה"ל)

דובר צה"ל המשיך ואמר כי "התוצאה שאנו רואים אותה - ההישג למבצע השיבוש שאנו מנהלים בשבועות האחרונים. המטרה הייתה לצמצם את התגובה ולמנוע הישג מצד שני. כח קודס נשא הלילה במשמעות, ועדיין יש לישראל יכולות שטרם מומשו הלילה".


בהמשך התדרוך אמר מנליס כי "התכוננו לתרחיש, כולל עם ראשי הרשויות אתמול. בעקבות האירוע צה"ל ביצע אמש אחד המבצעים האוויריים הגדולים בשנים האחרונות. עשרות תקיפות נגד כח קודס וההתבססות האיראנית הלילה. התכנית של מה הולך לקרות הלילה תוכננה מראש (התקיפות). תקפנו את הרכב ששידר את הרקטות לשטח ישראל. הזהרנו הלילה את הצבא הסורי מלהתערב. תקפנו חמש סוללות של הצבא הסורי שביצעו עשרות ירי טילים לעבר המטוסים".

מבזק מיוחד בכאן 11 מגבול הצפון:


דובר צה"ל הוסיף כי "כוח קודס בחר לפעול מול ישראל במקום הלא נכון. לא נשלים עם התבססות איראנית במרחב הסורי. לכן כוח קודס שילם הלילה מחיר כבד מאוד. אנו מוכנים למגוון תרחישים הגנתיים והתקפיים. הלילה הוא מסר להתבססות האיראנית בסוריה ומעבר לזה".

"החודש הזה מתנהל בהערכות מצב רצופות של הרמטכ"ל, אלוף פיקוד צפון, ראש אמ"ן ועוד. פנינו אינן להידרדרות, אך אנו מוכנים לכל תרחיש, מוכנים גם במערכי ההגנה. רמת הגולן הוא אחד המקומות המוגנים שיש היום מבחינת הגנה אווירית".