יעקב ליצמן
צילום: מרק ישראל סלם

ליצמן פנה לשרים: "הקפידו שהאירוויזיון ב-2019 לא יחלל את השבת"

סגן שר הבריאות קרא במכתב לשרי התרבות, התיירות והתקשורת לפעול בכל דרך למניעת חילול שבת "כפי שמחייב החוק והסטטוס קוו"
יואב קרקובסקי
14 במאי 2018
14:08

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן קרא היום (שני) במכתב ששיגר לשרי הממשלה שלא לחלל שבת במסגרת אירוח אירוויזיון 2019 בישראל. "כבר בשלב מוקדם זה, טרם נקבעו ההפקה וכל שאר פרטי האירוע המתוכנן", כתב ליצמן. "יש להקפיד שהדבר לא ייפגע בקדושת השבת, כפי שמחייב החוק והסטטוס קוו".

ליצמן ציין כי הוא פונה בשם "מאות אלפי אזרחים, יהודים מכל האוכלוסיות והמגזרים, אשר שמירת יום השבת קרובה לליבם" וכתב עוד: "בכל הדורות ידע עם ישראל לשמור על יום השבת בקדושתו ובמנוחתו. שבת קודש הוא יום המנוחה הלאומי והיא אות בין עם ישראל והקב״ה".

הבוקר נחתו זוכת האירוויזיון נטע ברזילי וחברי המשלחת הישראלית בנמל התעופה בן גוריון. הערב ב-19:30 ייערך מופע חגיגי בכיכר רבין בתל אביב שבו תשתתף נטע לצד זוכי אירוויזיון בעבר.


עם נחיתתה, נשאה ברזילי נאום קצר במסיבת עיתונאים בשדה. "כולנו צרודים. חגגנו כל הלילה. זה רגע גדול עבורי ועבורנו כמשלחת ועבורנו כמדינה שאין לה הרבה מאוד סיבות לשמוח כרגע. זה עושה אותי מאושרת להבין שהבאנו סיבה כזו לשמוח", אמרה ברזילי.

ברזילי ניצחה ביום שבת בתחרות האירוויזיון בפעם הרביעית בתולדות ישראל. הנציגה הישראלית זכתה ב-529 נקודות והקדימה את אלני פוריירה, נציגת קפריסין, שזכתה ב-436 נקודות, בתום דו קרב ראש בראש עד הרגע האחרון. סזאר סמספון האוסטרי זכה ל-342 נקודות שהביאו אותו למקום השלישי. בנאום הזכייה שלה הודתה לקהל ש''בחר לקבל את השונה''. היא הוסיפה: "אני אוהבת את המדינה שלי. בפעם הבאה בירושלים".