הפרות סדר אלימות בעזה
צילום: עבד ראחים חטיב, פלאש 90

דובר צה"ל ב"וול סטריט ג'ורנל": התקשורת המערבית קנתה את שקרי חמאס

במאמר לעיתון האמריקני הנחשב, אמר תא"ל רונן מנליס כי עשרות פלסטינים מתו כדי לקדם את השקרים של חמאס: "הרעיון שמדובר היה במחאה שקטה - השקר הגדול מכולם"
משה שטיינמץ, דנה בן-שמעון וגילי כהן
21 במאי 2018
09:24

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, טען היום (שני) כי חלק מהתקשורת המערבית "סייעה לחמאס" בכך שבחרה לפרסם את שקרי ארגון הטרור ולא את העובדות בהפרות הסדר האלימות שהתרחשו בשבוע שעבר סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה. במאמר שפרסם בעיתון האמריקני "וול-סטריט ג'ורנל", אמר מנליס כי הקהל של חמאס היה התקשורת העולמית, וכי רוב העולם "נפל בפח".

לדברי הקצין הבכיר, חמאס העניק לכל מפגין לכאורה מצלמת וידאו, גישה לשורה הראשונה ואינטרנט אלחוטי חינם. "חמאס קרא לזה 'מחאה לא אלימה' - אלה לא היו חדשות מומצאות. זו פשוט הייתה המצאה", כתב.

עוד טען מנליס כי דוברי חמאס ארגנו מבצע תעמולה טרוריסטי ממומן היטב. "חמאס סיפק תחבורה בחינם מכל רחבי רצועת עזה לאזרחים חפים מפשע, כולל נשים וילדים. חמאס שכר אותם כניצבים, כשהם משלמים 14 דולר לאדם או 100 דולר למשפחה על נוכחות ו-500 דולר, אם הם הצליחו להיפצע. חמאס אילץ את כל המפקדים והפעילים שלו להגיע לגבול לבושים כאזרחים, כאשר כל אחד משמש כמנהל של אזור מסוים - כאילו כדי לביים את החלק שלו במבצע", נכתב במאמר.

מנליס כתב עוד כי ההבדל בינו, כדובר צה"ל, לבין דובר חמאס, סאמי אבו-זוהרי, הוא שאבו-זוהרי הולך לישון בכל לילה ומייחל להרס של מדינת ישראל, ואילו מנליס הולך לישון בלילה ומבקש חיים טובים יותר עבור ילדיו וגם עבור ילדיי עזה.

היום צפויים להתחיל חברי מועצת הביטחון של האו"ם בדיונים על טיוטת החלטה שגיבשה כווית, הקוראת להציב כוח הגנה בינלאומי מטעם האו"ם בגבול עזה. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, שוחח בימים האחרונים עם שגרירי מדינות החברות במועצת הביטחון לקראת הדיון, ואמר להם כי ההצעה הזו רק תחזק את שלטון החמאס, וכי "אסור לתגמל את מעגל הדמים של הארגון".

בתוך כך, מקור מצרי אמר הבוקר לעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" כי במסגרת חבילת ההטבות ההומניטריות שהבטיחה מצרים לחמאס, כדי להפסיק את הפרות הסדר האלימות של הארגון סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה, נכלל גם שחרור כמה עצורים פלסטינים, המוחזקים בבתי הכלא במצרים. לפי הדיווח, האסירים ישוחררו לפני תום חודש הרמדאן והמצרים ביקשו מחמאס להימנע ממפגני ראווה בקבלת הפנים שלהם.

עוד דיווח העיתון כי מצרים הודיעה לחמאס שהיא בוחנת את המשך פתיחתו של מעבר רפיח באופן קבוע, בהתחשב בנסיבות הביטחוניות בסיני. עם זאת, מקורות מסרו לעיתון כי בחמאס הדגישו כי "התהלוכות על הגדר" יימשכו כערובה ליישום היוזמות ההומניטריות, וזאת עד שתושבי עזה יחושו בשיפור המצב בפועל.

עוד דווח מפי גורמים מקורבים לחמאס, כי מנהיג הארגון בעזה, יחיא סינוואר, צפוי לבקר במצרים במהלך חודש הרמדאן וכי משלחת מצרית צפויה לבקר ברמאללה בקרוב. זאת, כדי להניע את סוגית הפיוס הפלסטיני.