חפש
Languages
מליאת הכנסת
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תקדים: הכנסת אישרה להצביע על הכרה ברצח העם הארמני

ההצבעה תיערך בתום דיון שמועדו עדיין לא ידוע, ובה ייקבע אם המליאה מכירה רשמית ברצח העם שביצעה טורקיה. בדיון שנערך היום בנושא אמר אדלשטיין: "מתבייש שנבחרי ציבור אומרים שההכרה היא תשובה ציונית הולמת לטורקיה". ח"כ בן צור מש"ס: "ארדואן – מומחה טרור"
זאב קם
23 במאי 2018
14:40
עודכן ב 18:18

ברקע המתיחות עם טורקיה, מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) באופן תקדימי לקיים דיון והצבעה בהכרה רשמית ברצח העם הארמני. עם האישור, במרצ פנו למזכירות הכנסת וביקשו לקיים את הדיון וההצבעה ביום שלישי הקרוב, אך טרם נקבע המועד הסופי שלהם.

ההחלטה להצביע על ההכרה התקבלה במהלך דיון בהצעה לסדר, שאינה הצעת חוק, שהגישה חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ. באופן חריג, הממשלה הודיעה שלא תמסור את עמדתה בנושא. 

צפו בדיון בכנסת על יחסי ישראל-טורקיה:

בפתח הדיון קרא יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין להכיר ברצח העם הארמני, אך מתח ביקורת על התהנהלות ישראל בנושא: "בשבוע האחרון אני מתבייש. שמעתי נבחרי ציבור מדברים בגלוי שהכרה ברצח העם הארמני זו תשובה ציונית הולמת להתנהגות של טורקיה. ממתי אנקרה מושכת בחוטי המוסר אצלנו? דמיינו לרגע שהתגובות לשורה היהודית היו נשענות על פי אזניים דיפלומטיות. כנסת ישראל צריכה להכיר ברצח העם הארמני כי זה מה שנכון וראוי לעשות, ואני מקווה שבסוף גם נעשה את זה".

קודם לכן נערך דיון ביחסים עם טורקיה, ובו עלו קריאות לתמוך בעצמאות הכורדים, אשר נמצאים בעימות עם טורקיה. ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר: "זו השעה להוביל את ההכרה במדינה כורדית עצמאית. הרי מדובר בעם שהוכיח שהוא שוחר שלום, בעם שמדוכא בידי הטורקים תקופה ארוכה מאוד וגם לקח חלק במאבק בטרור האסלאמי העולמי. צריך לזכור מה עשו הכורדים במאבק מול דאעש. אני חושב שאנחנו יכולים למצוא הרבה שיתוף פעולה מולם, ומדינית המהלך הזה ישרת אותנו".

דברים דומים אמר ח"כ יואב קיש (ליכוד): "האמת היא מאוד פשוטה, ארדואן מוביל את העם הטורקי למדיניות חשוכה. משרד החוץ פחד להוביל מדיניות ברורה לגבי הכורדים. בסופו של דבר, האמת צריכה להיאמר - כשלושים מיליון כורדים זכאים למדינה כורדית עצמאית. זה אינטרס ישראלי מובהק".


ח"כ יואב בן צור (ש"ס) תקף את ארדואן במהלך הדיון ואמר כי "נשיא טורקיה שולף הצהרות כל עשר דקות, אפשר לבחור להתרגש ממנו ואפשר לומר שהוא מנהיג דועך. הוא ייאלץ לשנות גישה או שייאלץ להיפרד. עלינו להתאחד ולהבין שמולנו עומד מומחה טרור". מנגד, ח"כ מוסי רז (מרצ) אמר כי "קשה לי להצדיק את המדיניות של הנשיא ארדואן, אבל היחסים בינינו לבין טורקיה הם חשובים ביותר". לצד זאת אמר רז: "לכל העמים מגיע זכות הגדרה עצמית, גם לפלסטינים וגם לכורדים. זו ההזדמנות להגיד מה שהיינו צריכים לומר לפני שבעים שנה – הכירו בשואת העם הארמני".

ח"כ זנדברג, שהעלתה את נושא ההכרה ברצח העם הרמני לסדר היום, אמרה בריאיון לתכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב': "העם היהודי צריך להכיר ברצח העם הארמני". היא הסבירה כי "בשנת 2000, יוסי שריד השתתף בטקס הזיכרון בכנסייה הארמנית, וקרא מתוך תחושת צדק להכרה בעם שסבל במלחמת העולם הראשונה. מאז ועד היום מרצ מעלה הצעות מוסריות וערכיות כי על העם היהודי לראות את הסבל והטראומה של עם אחר". 

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ תמר זנדברג:

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, אמר הבוקר בריאיון לתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' כי אין כוונה לקדם את הנושא. "הסיפור עם טורקיה מורכב ולא מתחיל מהיום. טורקיה לפני בחירות, צריך להמתין ולא ישר לרוץ ולריב", אמר אמסלם לאריה גולן. 

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ אמסלם:

אתמול פורסם בכאן רשת ב' כי לראשונה לאחר שנים רבות במשרד החוץ לא ניסו למנוע או לעכב את הדיון הפומבי. בעקבות הפרסום, סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, התייחסה לסוגיי בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. "המשבר עם הטורקים הוביל אותנו לשקול שורה של צעדים", הסבירה חוטובלי. "אנחנו רואים את זה כמשהו שיש לו השלכות דרמטיות על טורקיה. לכן, עוד לא התקבלה החלטה להכיר בשואה הארמנית".