t
ההפגנה בחיפה
צילום: מאיר וקנין, פלאש 90

ההפגנה בחיפה: השוטר שנחקר הורחק בעקבות תלונות - "נזיין את כולכם"

למח"ש הוגשו תלונות של שלושה עצורים נוספים, בטענה שהוכו על ידי שוטרים. אחד המתלוננים טען כי השוטר שהיכה את ג'עפר פרח הצליף בו באמצעות אזיקונים, עצור אחר טען כי אותו שוטר ירק עליו
רועי ינובסקי, רום ליאור ואורלי אלקלעי
23 במאי 2018
14:03
עודכן ב 14:22

למח"ש הוגשו הבוקר (רביעי) תלונות של שלושה עצורים נוספים מההפגנה בחיפה שטענו שהוכו על ידי שוטרים. אחד העצורים התלונן כי שוטרים היכו בו בגבו באגרופים ובאמצעות חפץ, ללא כל הצדקה. עצור אחר טען כי השוטר שהיכה את ג'עפר פרח הצליף בו באמצעות אזיקונים. התלונות הוגשו באמצעות מרכז עדאלה.

בכאן חדשות פורסם לראשונה כי השוטר החשוד שהיכה ושבר את רגלו של מנהל מרכז "מוסאווא", ג'עפר פרח, נחקר באזהרה היום פעם נוספת במח"ש. חקירתו הראשונה התקיימה כבר שלשום, ולא אתמול במקביל לגביית העדויות מהמעורבים האחרים באירוע. השוטר שוחרר בתנאים מגבילים, והורחק מכל פעילות מבצעית עד לסיום החקירה בעניינו.

ממחוז חוף של משטרת ישראל מסרו כי "בהמשך לפרסומים הקשורים לשוטר הנחקר השבוע במח"ש , נבהיר כי אינו מושעה ולא ננקטו צעדים משמעתיים כנגדו. מדובר בהרחקה של כמה ימים מהיחידה בלבד, כחלק מהתנהלות תקינה של חקירה. עוד נציין, כי ככל שיש טענות קונקרטיות וראיות התומכות בטענות, הרי שראוי שיועברו למח״ש ולא ישמשו כקרדום תקשורתי ללא תימוכין במציאות. אנו מצפים מכל הנוגעים בדבר לנהוג באחריות, להמתין לסיום הבדיקה המקצועית ולהימנע מפרסומים מטעים".

לפי עדותו של העצור יורם בר חי, בעודו אזוק באמצעות אזיקון פלסטיק וישוב על הרצפה בתחנת המשטרה, התלונן על היחס של השוטרים. על פי התלונה, השוטר שהיכה את פרח הצליף בו ברגל באמצעות אזיקון פלסטיק. בהמשך תיאר עצור בשם נאיף שקור כי במהלך נסיעה בניידת שהייתה מעורבת בתאונת דרכים מנעו ממנו טיפול רפואי והשוטרים טענו בפניו שמדובר ב"מדינה יהודית" וכינו אותו מחבל.

על פי עדות עמאר אבו קנדיל, שוטרים היכו בו באגרופים בגבו ובאמצעות חפץ ללא כל הצדקה במהלך מעצרו. לטענתו, השוטר שהיכה את פרח נעמד בין רגליו הפשוקות של עמאר והחל לאיים עליו תוך הרמת ידיו באוויר בצורה מאיימת. לאחר מכן, לטענת אבו קנדיל, הוא ירק על העצורים. עצור בשם עלי מאווסי סיפר כי השוטר אמר לעצורים: "היום נעשה עליכם חפלה, נזיין אתכם", והוסיף "הוא קילל אותם כל הזמן, ירק עליהם וצעק עליהם 'יא בני זונות'".

הבוקר פורסם כי השוטר שנחקר באזהרה בחשד שתקף את ג׳עפר פרח אחרי מעצרו, פרסם ב-2015 שני פוסטים נגד ערביי עכו. הוא קרא שלא לקנות מהם וכתב ״הכסף שלכם מנוצל לאלימות, פשיעה וטרור״. על הפוסטים פורסם לראשונה באתר "וואלה". 

הפוסט שפרסם השוטר בפייסבוק

פרח עצמו התראיין היום לתכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב', ואמר כי התמזל מזלו וצלם של ערוץ 10 עבר במקום ותיעד את מעצרו. "הגעתי לתחנה בריא ושלם בניידת משטרה. יש לי את השמות של השוטרים שעצרו אותי. אני יודע שהם היו עדים, חוץ מהצילומים והתיעודים".

21 מפגיני שמאל נעצרו ביום שישי במהלך הפגנת הזדהות בחיפה עם ההפגנות בגבול רצועת עזה. המפגינים – יהודים וערבים – נעצרו בחשד לפגיעה בסדר הציבורי ובניסיון לחסום צירי תנועה. בהפגנה במושבה הגרמנית בעיר השתתפו מאות בני אדם.

פרח טען כי נפצע בעת מעצרו בהפגנת ההזדהות עם עזה שנערכה בחיפה. עם שחרורו מבית החולים אמר: "עם שבר ברגל העבירו אותי מזינזנה לזינזנה. אני יודע מי השוטר ואגיש נגדו תביעה אישית. אני לא סומך על המחלקה לחקירות שוטרים שיחקרו את האירוע הזה. הגיע הזמן שישראל תכבד חופש ביטוי, זה לא איראן".


אדם שנעצר בהפגנה האלימה בחיפה שוחח אתמול עם כאן חדשות, ואישר את גרסתו של פרח שטען כי שוטר שבר את רגלו. האיש סיפר כי ראה שוטר מכה את ג'עפר בעת שעמד ליד פרח בתחנת המשטרה.

לדבריו, הוא אינו יודע אם מכות השוטרים הן שגרמו לשבר ברגלו של פרח, אך משוכנע כי האירוע התרחש. השוטרים, מצדם, טוענים כי האירוע כלל לא התרחש וכי לא היה כל מגע בינם לבין פרח.

אחד השוטרים שנכחו בהפגנה טען אתמול בעדותו במח"ש בחיפה כי פרח נפצע במהלך ההפגנה, וכי אף שוטר לא הרים עליו יד. השוטר אישר שבמהלך האירועים שהה ליד פרח, אך הכחיש כי היה ביניהם מגע כלשהו. הוא טען שפרח "התנהג כפרובוקטור לאורך כל האירוע". בנוסף, טען השוטר כי גם אם פרח אמר בהפגנה שברצונו לעזוב את המקום, הוא עשה זאת אך ורק לאחר שהשוטרים הודיעו לו כי הוא מעוכב.

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, אמר אתמול כי ההפגנה בחיפה נגד תגובת צה"ל להפרות הסדר האלימות ברצועת עזה, לא הייתה לגיטימית והתאפיינה באלימות חריגה. הוא הדגיש כי עד כה לא הועבר למשטרה מידע שמצדיק צעדים פיקודיים באשר לפציעתו בהפגנה של פרח.

תגיות:
משטרה