צילום: עבד ראחים קטיב, פלאש 90

בג"ץ דחה את העתירות נגד הוראות הפתיחה באש באירועי עזה

השופטים ציינו כי חמאס וארגוני טרור אחרים הם שמובילים את האירועים, וכי מארגני ההפגנה יוצרים בכוונה עירוב בין פעילי טרור לבין אוכלוסיה אזרחית: "מקומן של טענות העותרים הוא בהליכים של בירור וחקירה המתקיימים ממילא בצה"ל". ליברמן: "ארגונים קיוקיוניים"
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
24 במאי 2018
22:50

בג"ץ דחה הערב (חמישי) פה אחד שתי עתירות נגד הוראות הפתיחה באש של כוחות צה"ל באירועים האלימים בגבול רצועת עזה. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, והשופטים מלצר והנדל, ציינו כי חמאס וארגוני טרור אחרים הם שמובילים את האירועים.

עוד ציינו השופטים כי מארגני ההפגנה יוצרים בכוונה עירוב בין פעילי טרור לבין אוכלוסיה אזרחית. השופטים הוסיפו כי מקומן של הטענות שהעלו העותרים הוא בהליכים של בירור וחקירה המתקיימים ממילא בצה"ל.

ארגון יש דין, שהיה אחד העותרים, הגיב על החלטת בג"ץ: "השופטים סירבו לעיין בהוראות הפתיחה באש, ובכך לא בחנו באופן מעמיק את הטענות נגד ההוראות שמאפשרות ירי במפגינים גם בשעה שהם אינם  מסכנים חיי אדם. בג"ץ דחה את העתירות תוך הסתמכות על הרטוריקה ההסברתית וההתחמקויות המשפטיות של הצבא. בכך השופטים פספסו את ההזדמנות למנוע את המשך ההרג והפציעות על בסיס משפטי ומוסרי רעוע".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר ההחלטה כי "שופטי בג״ץ דחו, פה אחד, את עתירותיהם של ארגוני השמאל הקקיוניים כנגד עמידתו הנחושה והעוצמתית של צה"ל אל מול האויב בעזה. הגיע הזמן שתפנימו שבזמן שאתם מנסים לחזק את אויבנו, צה״ל מגן גם עליכם. מקומן של עתירות אלו מלכתחילה לא בבג״ץ וחבל שהעותרים לא שילמו הוצאות כבדות".