הצוללת אח"י דקר
ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

משה דיין למשפחות אח"י דקר ב-1968: "אין שום דבר שאנחנו מסתירים"

ארכיון צה"ל פרסם הקלטה של שר הביטחון דאז, שהגיב לטענות של משפחות אנשי הצוות בשיחה שהתקיימה כשבועיים לאחר ניתוק הקשר עם הצוללת. כמו כן, נחשף לראשונה סרט עם צילומים תת-מימיים ממציאת הצוללת ב-1999
מערכת כאן חדשות
28 במאי 2018
16:59

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף היום (שני) לראשונה סרט עם צילומים תת-מימיים מרגעי הגילוי של הצוללת אח"י דקר ב-28 במאי 1999 – בדיוק לפני 19 שנה. בסרט ניתן לראות את שרידי הצוללת בקרקעית הים, ואת אנשי צוות הבקרה הישראלים והאמריקנים צופים בהם מהמסכים.


הצוללת דקר טבעה לפני יותר מ-50 שנה, ב-25 בינואר 1968, לאחר שנרכשה על ידי ישראל מבריטניה, ועשתה את דרכה ממספנה בפורטסמות' לבסיס חיל הים בחיפה. כל 69 אנשי הצוות שהיו על הסיפון – נספו.

שרידי הצוללת אותרו רק כעבור 31 שנים, לאחר שבהמלצת הצי האמריקני בוצעה התקשרות בין חיל הים לחברת "נאוטיקוס" המתמחה בחיפושים ומחקר במים עמוקים. השרידים נמצאו  על קרקעית הים בעומק של כשלושה קילומטרים, על נתיב השיט המתוכנן לחיפה, במרחק של 485 קילומטרים מהיעד. לאחר מחקר, שבמסגרתו הוצא מן המים חלק קטן מגוף הצוללת, הוחלט שלא למשות אותה מחשש להתפרקותה – בהסכמת המשפחות.

הקולות מדקר: הקלטות מתוך הצוללת בהפלגתה האחרונה

דיין למשפחות: "תעלומה שאיננו יודעים עליה דבר"

בנוסף לצילומים, מפרסם היום ארכיון צה"ל במשרד הביטחון הקלטה שבה נשמע משה דיין, שר הביטחון בזמן טביעת הצוללת, מסביר למשפחותיהם של אנשי הצוות מדוע יקיריהם הוכרזו כנעדרים, ולא כאבודים. בדבריו שנאמרו ב-4 בפברואר 1968, כשבועיים לאחר ניתוק הקשר עם הצוללת, הגיב דיין לטענות המשפחות שלפיהן צה"ל מסתיר מידע על האירוע.

"אין לנו שום דבר שאנחנו יודעים ואתם אינכם יודעים. אין שום דבר שאנחנו מסתירים אותו. כל המקרה של דקר הוא בשבילנו תעלומה שאיננו יודעים עליה שום דבר", אמר אז דיין למשפחות. "כאשר מישהו נופל בקרב - אם זה בים, ביבשה או באוויר - ואנחנו יודעים שהוא נפל ומת, הולכים למשפחתו ואומרים זאת". 

כמו כן, הסביר דיין למשפחות כי יקיריהם הוגדרו "נעדרים", מכיוון שכך מגדירים בכל צבאות העולם "חיילים שלא חזרו או נעלמו לתקופה מסוימת". שר הביטחון דאז הוסיף: "לפי כל ההנחות שאנחנו יכולים להניח, הצוללת דקר איננה יכולה להיות עכשיו עוד על אנשיה בחיים. אבל אין לנו שמץ של ידיעה עובדתית, ולכן הצוללת והחיילים מוגדרים לעת עתה נעדרים ולא אבודים".

עם זאת, הבהיר דיין במהלך השיחה כי במערכת הביטחון לא איבדו תקווה למציאת צוות הצוללת. "ייתכן שכעבור זמן יתגלה איזשהו דבר שלא צפינו אותו, איזשהו נס", הוא אמר. "אנחנו רוצים לתת לזמן לתקופת זמן מסוימת לעבור, שמא בתקופת הזמן המסוימת הזאת יתברר משהו עובדתי, או שמא יתרחש נס". 

מפקד חיל הים דאז ספד: "בכירי הימאים והצוללנים"

מסמך נוסף שנחשף היום לראשונה הוא פקודת היום של מפקד חיל הים, האלוף שלמה אראל, בעקבות אבדן הצוללת אח"י דקר וצוותה. בפקודה שפורסמה ב-7 במארס 1968, כשישה שבועות לאחר אובדן הצוללת, כתב אראל: "אח"י דקר וצוותה היו בשיא כושרם. יש לנו אמון מלא בניסיון, בתושייה, בידע המקצועי ואומץ הלב של המפקד ואנשי צוותו ואין לנו ספק בכך שמה שאירע לאח"י דקר היה מעל לכוחו של צוות הצוללת למנוע".

אלוף אראל הוסיף: "היום אנו מרכינים את דגלנו ביגון ובגאווה לזכרם של 69 אנשי הצוות של אח"י דקר, מבכירי הימאים והצוללנים ופאר הנוער הישראלי. תפקידנו לכבוש את הים ולהבטיח שיהיה חופשי לדגל הישראלי. זהו שירות רב סכנות ואתגר. אנו עומדים אל מול האויב ואל מול הים, שהוא גבולנו הפתוח היחידי והים תובע ולוקח את קורבנותיו. האבדות מחשלות ומגבשות אותנו. הקורבנות תובעים מאתנו להמשיך במשימה ממקום בו הם נעצרו. על אף גודל האסון וכובד המהלומה, הוכחתם כושר עמידה, בגרות ואחוות לוחמים".

כמו כן, התייחס אראל בפקודת היום גם לבני המשפחות השכולות וכתב: "אנו נפעמים מאומץ לבם ונושאים בלבנו את יגונם, ומבטיח כי נעשה כל אשר לאל ידינו להקל על כאבם".