צילום: אי-פי

"אופטימים שאנחנו בדרך לתקוע טריז בין רוסיה לאיראן בעניין סוריה"

לאחר הצהרת לברוב כי רק כוחות אסד צריכים להימצא בגבול עם סוריה, מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים הסביר כי במוסקבה חוששים מפני פגיעה באינטרסים של רוסיה כתוצאה מהמאבק בין ישראל לאיראן. ברקע ההתקרבות בין העמדה הישראלית לרוסית, בלשכת נתניהו מבהירים: ישראל איננה מעוניינת בהסכמים חלקיים, אלא ביציאה של איראן מסוריה כולה
כתבי כאן חדשות
28 במאי 2018
22:50

מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים, חגי צוריאל, אמר היום (שני) כי ישראל אופטימית סביב סיכוייה לתקוע טריז בין רוסיה לאיראן בעניין סוריה. בתדרוך לעיתונאים זרים, אמר צוריאל כי בישראל חשים שרוסיה מתוסכלת מהנוכחות האיראנית בסוריה וכי היא חוששת שהמאבקים בין ישראל לאיראן בזירה הסורית יפגעו באינטרסים של מוסקבה.

עוד אמר הבכיר הישראלי במהלך התדרוך כי "ההערכה שלנו שהרוסים מעוניינים לייצב את האזור ואני חושב שהם מבינים שהאיראנים יכולים לגרום ל'פיצוץ'". הוא הוסיף  כי להערכתו, מדובר ב"רגע ייחודי לשנות את המצב האסטרטגי".


על רקע דיווחים על התקרבות בין העמדה הרוסית לזו הישראלית סביב הנוכחות הצבאית האיראנית, בסוריה הודיעה הערב לשכת ראש הממשלה כי ישראל איננה מעוניינת בהסכמים חלקיים אלא מעוניינת ביציאה של איראן מסוריה כולה.

ברקע ההתפתחויות האחרונות, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הצהיר היום כי רק כוחות משטר אסד צריכים להימצא בגבולה הדרומי של סוריה. במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו ממוזמביק, אמר לברוב כי "מלכתחילה, ההסכמה על יצירת אזור של אי הסלמה בדרום-מערב סוריה הייתה אמורה לכלול הרחקה של כלל הכוחות הלא סוריים מהשטח הזה של הרפובליקה הסורית-ערבית".

לברוב הוסיף כי "כמובן, הרחקת כל הכוחות שאינם סוריים צריכה להתבצע על בסיס שיתוף פעולה הדדי. זה צריך להיות רחוב דו-סטרי. התוצאה של כל העבודה הזאת צריכה להיות מצב, שבו בצדו הסורי של הגבול בין סוריה לישראל יעמדו נציגי הכוחות המזוינים של הרפובליקה הסורית-ערבית".

כבר לפני שנתיים דובר עם הרוסים במסגרת הניסיון להגיע להסדרה מדינית בסוריה, על הצורך למנוע נוכחות איראנית כ-45 קילומטרים מגבול ישראל – סוריה. הרוסים הסכימו לכך אך בפועל הדבר לא התממש והאיראנים עדיין נוכחים באזור.

אתר האופוזיציה הסורי "זמאן אל-ווסל" דיווח הבוקר כי מפקד חיל האוויר של אסד הורה לאסור על האיראנים להשתמש בהאנגרים שבשדות התעופה הצבאיים בסוריה. המניע לאיסור הוא התקיפות של ישראל נגד מתקנים של החיל. על פי הדיווח, האיראנים מאחסנים שם תחמושת ומשתמשים במקלטים של הסורים.

בהכנת הידיעה השתתפו: עמיחי שטיין, מואב ורדי ויואב קרקובסקי