תקיפות ברצועת עזה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

צה"ל: התקיפה בעזה - הרחבה מאז צוק איתן; הופצצה מנהרה שחדרה דרך מצרים

דובר צה"ל עדכן בעקבות ההסלמה בדרום כי צה"ל תקף מנהרה שחדרה כ-900 מטרים לתוך ישראל, ואמורה הייתה לשמש להברחות וטרור. לדבריו, בחמאס ובג'יהאד האסלאמי לא צפו את התגובה הישראלית למטחים מהבוקר. ליברמן: "אין לנו כוונה להכיל את האירוע"
משה שטיינמץ, כרמלה מנשה ויואב קרקובסקי
29 במאי 2018
15:57

צה"ל ביצע במהלך היום (שלישי) את התקיפה הנרחבת ביותר ברצועת עזה מאז מבצע צוק איתן בקיץ 2014, שכללה יותר מ-30 מטרות ברחבי הרצועה. דובר צה"ל, אלוף רונן מנליס, עדכן אחר הצהריים כי הותקפה בין השאר מנהרה באורך של כשני קילומטרים, שחודרת מרצועת עזה למצרים ומשם כ-900 מטרים לתוך שטח ישראל. 

בצה"ל מעריכים כי חמאס איפשר לג'יהאד האסלאמי לבצע את הירי המסיבי לישראל שנמשך מהבוקר. בסך הכל, מדובר בעשרות פצמ"רים, מקלעים וגם רקטות בקוטר 107 מילימטרים בייצור איראני. בנוגע למנהרה, מנליס הדגיש כי היא הייתה אמורה לשמש גם להברחות וגם לטרור והיא אחת המנהרות הארוכות שהתגלו החודרות לשטח ישראל. בנוסף, בצבא מעריכים כי חמאס והג'יהאד האסלאמי לא צפו את התגובה הישראלית למטחים.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיב ללחימה בדרום ואמר: "היום בצהריים תקפנו תשתיות טרור, כולל מנהרה נוספת, ברחבי עזה בצורה מאסיבית ועוצמתית. חמאס והג'יהאד האיסלאמי כבר משלמים מחיר כבד והחשבון רק הוגש להם. אין לנו שום כוונה לעבור לסדר היום".

הבוקר שוגר מטח פצצות המרגמה כבד מהרצועה ליישובי עוטף עזה. בצהריים שוגרו רקטות לעבר שדרות, אשקלון ויישובים נוספים. מערכת כיפת ברזל יירטה למעלה מ-25 שיגורים, כולל בשמי אשקלון, שדרות ובמועצה האזורית חוף אשקלון. בשדרות נפלו חלקי רקטות בחצר בית ספר בעיר, ללא נפגעים.