כינוס של פעילי חיזבאללה
צילום: אי-פי

שר ההסברה הירדני: יש ניסיון להקים בסוריה מודל דומה לחיזבאללה

השר מוחמד אל-מומני צוטט מזהיר מפני ניסיונות של טהראן לייצר מיליציה חדשה בגבול ירדן. לפי דיווחים, בעמאן מסרו מידע לארצות הברית ולרוסיה על הפעילות האיראנית בדרום-מערב סוריה - כולל "שיעיזציה" של כפרים בגבול ובניית מתקנים
נורית יוחנן ושמעון מיג'אן
30 במאי 2018
13:05

כלי תקשורת בירדן מדווחים ביממה האחרונה כי בעמאן מאמינים שיש ניסיון של איראן להקים בדרום סוריה כוח הדומה לחיזבאללה הלבנוני. בחלק מכלי התקשורת צוטט אתמול (שלישי) שר ההסברה הירדני, מוחמד אל-מומני, באירוע שהתקיים בשגרירות הסעודית, כשהוא אומר כי יש ניסיונות להקים בדרום סוריה מיליציה בדמות ארגונו של חסן נסראללה.

דיווח דומה הופיע בעיתון "אל-קודס אל-ערבי", שפירט כי  ירדן הציגה לארצות הברית ולרוסיה פרטי מידע אסטרטגיים וחשובים על הפעילות האיראנית בדרום סוריה, וכי מידה זה שיכנע את הרוסים ואת האמריקנים לגבש תוכנית משותפת יחד עם ירדן בנוגע  לאזור דרום מערב סוריה.


לפי העיתון, הירדנים מסרו לאמריקנים ולרוסים מידע על כך שיש מאמץ איראני, שהמשטר הסורי מסכים לו, להקים באופן קבוע כיס צבאי באזור במודל של חיזבאללה בדרום לבנון. עוד נטען בעיתון, כי הפרטים האחרים שנמסרו נוגעים לניסיון של איראן לעשות שיעיזציה בחסות משמרות המהפכה במספר כפרים במערב העיר דרעא, וכי כוחות איראניים בסוריה החלו לבנות מתקנים שטיבם לא ברור.

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, הצהיר היום כי נסיגה של כל הכוחות הלא סוריים מגבולה הדרומי של סוריה צריכה להתרחש "בהקדם האפשרי", לדבריו. ההתבטאות של לברוב צוטטה בסוכנות הידיעות המקומית TASS. 

האמירה היום מצטרפת להתבטאות נוספת של לברוב השבוע. במסיבת עיתונאים שערך ביום שני, אמר השר הרוסי כי "רק כוחות משטר אסד צריכים להימצא בגבולה הדרומי של סוריה". לדבריו, "מלכתחילה, ההסכמה על יצירת אזור של אי הסלמה בדרום-מערב סוריה הייתה אמורה לכלול הרחקה של כלל הכוחות הלא סוריים מהשטח הזה של הרפובליקה הסורית-ערבית".

סגנו של לברוב, סרגיי ריאבקוב, ציין אתמול כי הושגה הסכמה בנוגע לקיום מפגש של נציגים מרוסיה, ארצות הברית וירדן, שבה ידונו על פירוז דרום סוריה.