צילום: אי-פי

המרכז סורי לזכויות אדם: ישראל הרגה בתוך חודשיים 68 איראנים

הארגון כלל בדיווח את הפעילות שביצעה ישראל מאז חודש אפריל נגד יעדים איראניים, כולל מליציות שיעיות. בנוסף, הודיע המרכז כי בפיצוצים בשדה התעופה הצבאי בחמה לפני כמה שבועות נהרגו 28 מצבא אסד ותומכיו
רועי קייס
30 במאי 2018
19:43

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח היום (רביעי) כי בתקיפות שביצעה ישראל בסוריה מאז תחילת חודש אפריל שכוונו נגד יעדים איראניים ונתמכי-איראן, נהרגו יותר מ-68 בני אדם המשתייכים לכוחות האיראניים או למיליציות המסונפות אליהם בסוריה. עוד דיווח הארגון כי 28 מכוחותיו של משטר אסד וחמושים הנאמנים לו נהרגו בפיצוצים המסתוריים לפני מספר שבועות במצבורי תחמושת ודלק בשדה התעופה הצבאי של חמה.

בשבת האחרון אמר גורם צבאי סורי לסוכנות הידיעות הרשמית במדינה כי אחד משדות התעופה במרכז סוריה "הותקף בטילים עוינים". לדבריו, מערכות נגד-מטוסים הגיבו נגד על התקיפה ומנעו מהטילים להשיג את יעדם. בדיווחים אחרים נאמר כי מטוסים ישראליים שיגרו טילים לעבר שדה תעופי צבאי באזור חומס.

מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, אמר לערוץ אל-חדת' כי מטוסים ישראליים שיגרו ששה טילים לעבר עמדות ומצבורים של חיזבאללה באזור שדה התעופה א-דבעה דרומית מערבית לחומס. מדובר בשדה תעופה, לדבריו, שלחיזבאללה יש בו דריסת רגל ואילו לצבא סוריה יש בו נוכחות דלה. הוסיף כי אין בידיו מידע לגבי האבידות והנפגעים, אך ציין כי בוודאות נגרם נזק. האזור המדובר קרוב יחסית לגבול עם לבנון.


שבוע קודם לכן דווח הופצץ שדה התעופה הצבאי בעיר חמה, מקום שמשמש גם את הכוחות האיראניים במרכז סוריה. רשת סקיי ניוז הבריטית דיווחה כי מקור הפיצוצים - בתקיפה שכוונה נגד מערכות טילי קרקע-אוויר של משמרות המהפכה. בדיווחי הרשת בערבית נטען כי עשרות פעילים במיליציות האיראניות נהרגו, וכי מסוקים של צבא אסד פונו מהבסיס מחשש שייפגעו.

לפני כחודש התבצעה תקיפה נוספת נגד יעדים איראניים בסוריה. גורמי מודיעין המכירים את פרטי האירוע אמרו לעיתון האמריקני "וול-סטריט ג'ורנל" כי יעד התקיפה היה מערכת הגנה אווירית מתקדמת של האיראנים. התקיפה התרחשה בבסיס של חיל האוויר הסורי 4T הסמוך לעיר חומס. על פי הדיווחים, היא בוצעה נגד הכוחות האיראניים בבסיס, ואחד מ-14 ההרוגים בה היה הקולונל מהדי דהקאן – ראש תכנית המל"טים בכוח אל-קודס של משמרות המהפכה.