מתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום
צילום: ויקימדיה

מתאם השבויים והנעדרים לח"כים: לא תהיה שום עסקת שליט נוספת

ירון בלום, לשעבר בכיר בשב"כ, אמר בשיחה סגורה כי ישראל מעוניינת במתווה כולל שיכלול פרויקטים הומניטריים ברצועת עזה תמורת החזרת השבויים
זאב קם
30 במאי 2018
21:17

מתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, הבהיר לחברי כנסת כי ישראל לא תחתום על עסקת שליט נוספת - כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. בלום אמר את הדברים בישיבה סגורה לאחר הדיון שהתקיים אתמול בוועדת חוץ וביטחון בכנסת, בהשתתפות בני משפחת אברה מנגיסטו, המוחזק בשבי החמאס.

בישיבה הבהיר בלום לח"כים שמבחינת ישראל, כל נושא של עסקת חילופי שבויים, דוגמת עסקת שליט, לא נמצא על הפרק ולא תהיה שום עסקה כזו. לדבריו, המתווה היחיד שרלוונטי מבחינת ישראל, הוא רק מתווה הומניטרי כולל מול רצועת עזה, שאמור לכלול הקלות רחבות לתושבי הרצועה.


אולם, גם מתווה כזה, כך הבהיר בלום, יוכל לצאת לדרך רק אם יכלול את החזרת החיילים הדר גולדין ואורון שאול והאזרחים הישראלים שמוחזקים ברצועת עזה. בלי זה, לא יהיה שום מתווה הומניטרי עבור רצועת עזה.

בשבוע שעבר פורסם בכאן רשת ב' על מכתב שנשלח לראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם קרוב ל-50 חתימות של חברי כנסת מימין ומשמאל, ביוזמת ח"כ סמוטריץ' (הבית היהודי), שדרש ממנו לקבוע שכל מתווה הומניטרי מול עזה חייב קודם כל לכלול את החזרת החיילים והאזרחים הישראלים.