נשיא סוריה, בשאר אל-אסד
צילום: אי-פי

אסד: "אין בסוריה כוחות איראניים"

נשיא סוריה טען כי כוחות איראניים לא מתארחים בבסיסים במדינתו: "יש יועצים איראנים שמסייעים לנו". על התקיפות של ישראל: "נעזרים ברוסיה כדי לפתח את יכולת ההגנה האווירית שלנו"
נורית יוחנן ורועי קייס
31 במאי 2018
09:32

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, טען היום (חמישי) כי אין נוכחות של כוחות איראניים בארצו. בריאיון לערוץ "רוסיה היום", אמר אסד כי "אין אצלנו כוחות איראניים ולא היה אצלנו כוחות איראניים באף נקודת זמן -לא ניתן להסתיר זאת".

הנשיא הסורי הוסיף כי "אנחנו לא היינו מתביישים לומר שיש אצלנו כוחות כאלה, אם הם באמת היו נוכחים. אנחנו אלה שהזמנו את הרוסים והיינו יכולים להזמין גם את האיראנים. יש אצלנו קצינים איראנים שמסייעים לצבא הסורי, אבל אין אצלנו כוחות".

אסד התייחס לדיווחים על התקיפות האחרונות של ישראל לפני מספר שבועות שכוונו נגד בסיסים ומחנות איראניים: "כפי שהם טענו, הם גרמו למותם ולפציעתם של עשרות סורים ולא היה שם איראני אחד, אז איך הם יכולים לומר שיש אצלנו כאלה כוחות? זה שקר".

הוא אמר כי "אנו נעזרים ברוסיה כדי לפתח את יכולת ההגנה האווירית שלנו. האפשרות היחידה שנותרה בידינו היא לפתח את יכולת ההגנה האווירית שלנו ואנו עושים זאת".


על איומו של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, לפיו ישראל תפיל את משטרו אם ימשיך לאפשר לאיראן להתבסס בארצו, אמר אסד כי "אני לא מפחד, זה שטויות. ישראל כובשת ותוקפת מזה עשורים באזור". הוא הוסיף כי "לרוב הם (הישראלים) עושים זאת בלי לאיים. מדוע הם מאיימים כעת? זו פאניקה. הם מפחדים כי הם מאבדים את דאעש וג'בהת א-נוסרה, ואנחנו מבינים את הפחד הזה". 

נשיא סוריה התייחס גם לדיווחים על הפעלת נשק כימי מצד צבאו: "איך ייתכן שתקפנו בנשק כימי לאחר שניצחנו בקרב ונגד אזרחים שאנו רוצים את תמיכתם? זה היה אזור צפוף מאוד. אם מישהו משתמש בנשק כזה, הוא יפגע בכולם, מה שלא קרה, אם תלך לאזור ותשאל את התושבים, הם יאמרו שלא הייתה תקיפה כימית". הוא אמר כי "לא היה צידוק חוקי למתקפה של ארצות הברית, בריטניה וצרפת על סוריה, כל עוד אין חוק שמחייב את ארצות הברית והבובות שלה במערב, אין ערובה לכך שזה לא יקרה".

אתמול דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם כי בתקיפות שביצעה ישראל בסוריה מאז תחילת חודש אפריל שכוונו נגד יעדים איראניים ונתמכי-איראן, נהרגו יותר מ-68 בני אדם המשתייכים לכוחות האיראניים או למיליציות המסונפות אליהם בסוריה. עוד דיווח הארגון כי 28 מכוחותיו של משטר אסד וחמושים הנאמנים לו נהרגו בפיצוצים המסתוריים לפני מספר שבועות במצבורי תחמושת ודלק בשדה התעופה הצבאי של חמה.