צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משפחת גולדין: מגעים להסכם שיקום בעזה - רק תמורת השבת הישראלים

הוריו של סגן הדר גולדין, שגופתו מוחזקת אצל חמאס, דורשים מהממשלה לנצל את המגעים לגיבוש הסכם שיקום בעזה, כדי להשיב את בנם לקבורה, לצד גופתו של סמ"ר אורון שאול ושני הישראלים השבויים
אסף פוזיילוב ואמוץ שפירא
31 במאי 2018
15:13

לאה ושמחה גולדין, הוריו של סגן הדר גולדין, שגופתו מוחזקת אצל חמאס מאז מבצע "צוק איתן", דורשים מהממשלה לנצל את המגעים לגיבושו של הסכם לשיקום עזה, בשיתוף מצרים וארצות הברית, כדי להשיב לישראל את בנם, גופתו של סמ"ר אורון שאול, ואת האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סאייד. "זו ההזדמנות - צריך ליזום, עכשיו! זה הזמן וזה המקום ואין תירוצים", אמרה האם.

מחר תגיעה משפחת גולדין לתצפית על עזה לאות מחאה, כפי שהיא נוהגת לעשות בשבועות האחרונים. זאת, לאחר שעתרה פעמיים לבג"צ כדי שהקבינט יישם את החלטותיו ויפסיק מחוות הומניטריות עד החזרת הישראלים.


דרישת משפחת גולדין מגיעה ברקע דבריו של מתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, שהבהיר שלשום לחברי כנסת כי ישראל לא תחתום על עסקת שליט נוספת. בלום אמר את הדברים בישיבה סגורה לאחר הדיון שהתקיים אתמול בוועדת חוץ וביטחון בכנסת, בהשתתפות בני משפחת אברה מנגיסטו, המוחזק בשבי החמאס.

בישיבה הבהיר בלום לח"כים שמבחינת ישראל, כל נושא של עסקת חילופי שבויים, דוגמת עסקת שליט, לא נמצא על הפרק ולא תהיה שום עסקה כזו. לדבריו, המתווה היחיד שרלוונטי מבחינת ישראל, הוא רק מתווה הומניטרי כולל מול רצועת עזה, שאמור לכלול הקלות רחבות לתושבי הרצועה.

ביום שלישי משפחת גולדין הגישה הבוקר עתירה לבג״צ, באמצעות יועציה המשפטיים פרופ׳ אביעד הכהן ועו״ד עודד סבוראי, במסגרתה היא דורשת להוציא צו ביניים כנגד הממשלה ולא לשחרר את גופת מחבל חמאס, עזיז עויסאת, לקבורה.

בתוך כך, היום הגישה משפחת האסיר הביטחוני עזיז עוויסאת, שמת בכלא, עתירה לבג"ץ בדרישה להורות לצה"ל להחזיר את גופתו כדי שהיא תוכל להביאה לקבורה. בתשובה לעתירה, הודיעה המדינה כי הרשויות יעדכנו את משפחת גולדין 72 שעות מראש על כוונתן להחזיר את הגופה.