צילום: אי-פי

בעקבות פרשת שחיתות: ראש ממשלת ספרד הודח

הפרלמנט הספרדי אישר את הצעת אי האמון שהגישה המפלגה הסוציאליסטית. מנהיגה, פדרו סנצ'ס, ימונה לראש הממשלה. על אחד מבכירי מפלגתו של ראחוי נגזרו בשבוע שעבר 33 שנות מאסר
סוכנויות הידיעות ואנטוניה ימין
01 ביוני 2018
13:30

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי הודח היום (שישי) מתפקידו בעקבות אישור הצעת אי-אמון בפרלמנט הספרדי שהוגשה בעקבות פרשת שחיתות בה מעורבים חברי מפלגתו. במקומו של ראחוי ימונה מנהיג המפלגה הסוציאליסטית פדרו סנצ'ס, אשר הגיש את ההצעה. תוצאת ההצבעה הייתה ידועה מראש כבר ביום חמישי, אז הודיעה המפלגה הבאסקית הלאומנית כי תצטרף למפלגה הקטלנית ותצביע בעד ההצעה.

מפלגתו של ראחוי, "מפלגת העם", ספגה מכה קשה לאחר שעל אחד מבכיריה נגזרו 33 שנות מאסר בעקבות הלבנת הון והונאה, והוא נדרש לשלם קנס בסך 44 מיליון אירו. המפלגה עצמה נקנסה ב-240 אלף אירו. לפי כתב האישום, איש עסקים המקושר למפלגה שילם שוחד בין השנים 1999-2006, בתמורה לקבלת חוזים לביצוע עבודות ציבוריות.

ראחוי בן ה-63, שנחשב לדמות יציבה בפוליטיקה הספרדית, יודח לאחר שש שנות כהונה. "זה כבוד עבורי שהשארתי את ספרד במצב טוב יותר מזו שהייתה בתחילת תפקידי", אמר ראחוי לאחר ההדחה, "אני מקווה שהיורש שלי יוכל לומר זאת לאחר הכהונה שלו". סנצ'ס לא צפוי להוביל שינויי מדיניות גדולים לאחר שהבטיח למפלגות שתמכו בו במהלך כי יותיר את התקציב שהעבירה ממשלתו של ראחוי על כנו. מנגד, לא ברור אם יוביל לפתרון המשבר עם קטלוניה, על אף תמיכת המפלגה הבדלנית בו, לאחר שהיה מהתומכים הנלהבים של הפעלת סעיף 155 בחוקת ספרד, אשר שלל את האוטונומיה של קטלוניה לאחר משאל העם שנערך בחבל, והכפיף אותה לממשלה במדריד.