תא בכלא
צילום: גילי יערי, פלאש 90

הממשלה אישרה: ועדת שחרורים מהירה תדון בניכוי שליש לאסירים עם עבירות קלות

הצעת החוק גובשה בעקבות הצפיפות בבתי הסוהר ופסיקת בג"ץ שדרש להרחיב את מרחב המחייה בבתי הסוהר. שקד: "לא נקבל מציאות מעוותת שבה דווקא האסירים שעברו עבירות קלות לא מטופלים כראוי"
אמוץ שפירא
03 ביוני 2018
13:33

הממשלה אישרה היום (ראשון) הצעת חוק להקים ועדת שחרורים מהירה שתדון בניכוי שליש לאסירים שנכלאו לתקופות של שלושה עד 12 חודשים, למעט כאלה שהורשעו בעבירות מין ועבירות של אלימות במשפחה. ההצעה, שמאחוריה עומדת שרת המשפטים איילת שקד וזוכה לתמיכת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, גובשה בין השאר כמענה לדרישת בג"ץ להרחיב את שטח המחייה לאסירים.

על פי ההצעה, תמונה ועדה מנהלית פנימית של שירות בתי הסוהר, בראשות קצין - סוהר בכיר - הכשיר להתמנות לשופט של בית משפט השלום. הוועדה לא תוכל לקבל החלטות בנוגע לאסירים שנשפטו לעונש של שישה חודשי מאסר או יותר, שנדרשת בעניינם חוות דעת מיוחדת בעניין מסוכנותם.

ההצעה נועדה לייעל את מנגנון השחרור על תנאי שקיים היום לשחרורם ממאסר של אסירים המרצים עונשי מאסר קצרים, ולהקל על העומס המוטל על ועדות השחרורים. נציבות שירות בתי הסוהר לא הצליחה עד כה לדון ביעילות בניכוי שליש מאסירים שנשפטו לתקופות קצרות במיוחד של שלושה עד שישה חודשים.

השרה שקד אמרה כי מדינה מתוקנת נבחנת גם ביחסה לאסירים שהגיעו לכלא לאחר שסטו מדרך הישר. "מדינת ישראל לא תקבל מציאות מעוותת, לפיה בעוד שאסירים שנשפטו לתקופות ארוכות זוכים לדיון בוועדות השחרורים, דווקא האסירים שעברו עבירות קלות יחסית לא טופלו כראוי", הוסיפה שרת המשפטים. עוד אמרה שקד כי מדובר בהישג כפול: "במהלך הזה, גם נרווח את שטח המחיה של האסירים, וגם אסירים שנגזר דינם לתקופת מאסר קצרה יחסית יזכו לקבל את יומם - כפי שהיה ראוי שיקרה עד היום".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר על הצעת החוק: "ההצעה תאפשר לקצר את מאסרם של אסירים שביצעו עבירות פחות חמורות וכך יגדל הסיכוי לשקמם. היא אף תסייע לנו להפחית את מספר האסירים הכולל ולקדם את הגדלת שטח המחיה לכל אסיר כחלק מהתכנית הלאומית שאנו מקדמים".