צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליברמן: "יירטנו 400 מתוך 600 עפיפונים מעזה; נבוא חשבון עם חמאס"

שר הביטחון הבטיח כי ישראל תגיב לטרור מהרצועה: "נפעל בהתאם לאינטרס שלנו, במקום ובעיתוי הנוח לנו". החקלאים שניזוקו בהצתות יקבלו בימים הקרובים מקדמות של בין 50-40 אחוזים מרשות המיסים. היקף התביעות עד כה: 5 מיליון שקל
זאב קם ואסף פוזיילוב
04 ביוני 2018
15:19

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר היום (שני) כי צה"ל יירט עד היום כ-400  מתוך 600 עפיפוני תבערה מרצועת עזה. לדבריו, כ-200 מהעיפופונים הצליחו להגיע לשטח המדינה וגרמו ל-198 שריפות. בסך-הכל נשרפו עד-כה כ-9,000 דונמים של גידולים חקלאיים ויער.

"צריך להיות ברור שאנחנו לא מוכנים לקבל את שגרת העפיפונים", אמר ליברמן. "לא מהומות על הגדר, ולא ניסיונות לפרוץ את הגדר ולגרום נזקים לעבודות או לשטח ריבוני ישראלי", הוסיף.


שר הביטחון אמר עוד כי "אנחנו נפעל בהתאם לאינטרס הישראלי, בזמן ובעיתוי הנוח לנו, מתי שאנחנו נחליט. אבל בכל אופן, אני לא נוהג להשאיר חשבון פתוח ואנחנו נסגור את כל החשבונות עם החמאס, עם הג'יהאד האסלאמי ועם יתר המחבלים שפועלים נגדנו משטח רצועת עזה".

בתוך כך, כל החקלאים שניזוקו בהצתות כתוצאה מעפיפוני התבערה, יקבלו בימים הקרובים מקדמות של בין 50-40 אחוזים מרשות המיסים ,לאחר ששמאים ביקרו בכל החלקות. היתרה אמורה להתקבל בחודש הקרוב.


מנהל קרן הפיצויים של רשות המיסים, אמיר דהאן, אמר ל"כאן חדשות" כי יכולים להיות הבדלים בתוצרת של עד פי שלושה בחלקת חיטה אחת לשנייה. לכן מחכים לקציר של כל החלקות כדי להעריך את גובה הפיצוי".

דהאן הוסיף כי היקף התביעות עד כה נאמד בחמישה מיליון שקל, אך זה הוא סכום ראשוני בלבד שצפוי להשתנות - קיבוץ אור הנר עטרם טרם הגיש תביעה על השריפה הכי גדולה עד כה אתמול שכילתה 4,500 דונמים של מרעה המשמש אוכל למשך שנה לפרות, כולל קווי מים וגדרות שניזוקו. בנוסף, הסכום ישתנה לאחר הערכה סופית של השמאים. עד כה ישנם 25 תובעים ולחלקם תביעות רבות, כמו קיבוצים או חברת מושבי הנגב.