השריפה בעוטף עזה
צילום: דני בן דוד, יערן קק״ל

טרור העפיפונים: 4 שריפות בעוטף עזה; ריבלין דרש מאבו מאזן לגנות את התופעה

בנחל עוז משתוללת שריפה שנגרמה בעקבות עפיפון. במוקדים האחרים הושגה שליטה על האש. שר האוצר חשף היום שהנזק שנגרם נאמד בחמישה מיליון שקלים. יו"ר הקואליאציה התייחס לנושא בכאן רשת ב' ואמר: "אם היו נופלים קסאמים על הכנסת, התגובה הייתה שונה"
איציק זוארץ, גילי כהן וזאב קם
04 ביוני 2018
18:37

שריפה פרצה היום (שני) בקיבוץ נחל עוז בעקבות עפיפון תבערה שהופרח מרצועת עזה. מוקדם יותר נגרמו דליקות גם ביער בארי, באזור מכללת ספיר וסמוך לתחנת הרכבת שדרות שבהן הושגה שליטה על האש. בעקבות האש הופסקה תנועת הרכבות במקום למשך כמה דקות, וצומת שדרות לתנועת כלי רכב.

בתוך כך, שוחח מוקדם יותר נשיא המדינה, ראובן ריבלין, עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. לפי גורם מדיני המעורה בשיחה ריבלין אמר כי נדרש גינוי לטרור היוצא מרצועת עזה, והתייחס לעפיפוני התבערה והחדירות לשטח ישראל. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית הנשיא איחל לאבו מאזן החלמה מהירה.

יושב ראש הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, התייחס לנושא בריאיון לתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב'. הוא אמר לרן בנימיני ויגאל גואטה כי "אם היו נופלים קסאמים על הכנסת, התגובה הייתה שונה. סוגיית העפיפונים מעזה לא צריכה לחצות מפלגות, וכי יימצא גם לה פתרון". הוא הגיב לדברי יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד כי לממשלה אין מדיניות בנושא עזה, ואמר "אם יש לו פטנט לפתרון המצב ברצועה, שיציע. אין פה זבנג וגמרנו".


שר האוצר משה כחלון חשף בפתח ישיבת סיעת "כולנו" שהנזק מטרור העפיפונים מוערך בחמישה מיליון שקלים. הוא פירט שנשרפו 5,000 דונם של חיטה, מטעים ומערכות השקיה. הוא הוסיף שהחקלאים יקבלו מקדמות של מחצית מערך הנזק שנגרם להם, באופן מיידי.

"הפשיעה והטרור כנגד החקלאות הפכו למכת מדינה", אמר כחלון. "החקלאים שלנו הם אנשים חזקים שעברו תקופות קשות ולא ישברו מטרור העפיפונים. אנחנו רואים בחקלאות ובשמירה על קרקעות ישראל ערך עליון וענף כלכלי חשוב. ממשלת ישראל עומדת לצידם של החקלאים בתקופה הקשה שהם עוברים – לא נפקיר אותם".

שר הביטחון אביגדור ליברמן הכריז כי צה"ל יירט עד היום כ-400 מתוך 600 עפיפוני תבערה מרצועת עזה. לדבריו, כ-200 מהעיפופונים הצליחו להגיע לשטח המדינה וגרמו ל-198 שריפות. בסך-הכל נשרפו עד-כה כ-9,000 דונמים של גידולים חקלאיים ויער. "צריך להיות ברור שאנחנו לא מוכנים לקבל את שגרת העפיפונים", אמר ליברמן. "לא מהומות על הגדר, ולא ניסיונות לפרוץ את הגדר ולגרום נזקים לעבודות או לשטח ריבוני ישראלי".