חמינאי ורוחאני
צילום: אי-פי

הערכה בישראל: סנקציות חריפות על איראן יערערו את יציבות המשטר

על פי גורמים בכירים, העיצומים הכלכליים שמקדמת ארצות הברית יגבירו את ההתנגדות הפנימית במדינה. בין היתר, ההערכה מתבססת על עלייה בהיקף ההפגנות והמחאות ברחבי איראן
גילי כהן
04 ביוני 2018
21:05

גורמים בכירים בישראל מעריכים כי סנקציות כלכליות חריפות על איראן, כפי שמקדמת ארצות הברית, עלולה להגביר את ההתנגדות הפנימית באיראן ולערער את משטרה. כך פורסם הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

ההערכה מתבססת על עלייה בהיקף ההפגנות והמחאות ברחבי איראן. בנוסף לכך, גורמים בישראל מציינים כי מדיניות החוץ של טהראן נמצאת כעת בחילוקי דעות פנימיים במשטר האיראני, על רקע פעילותו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, באזור. 

עלי חמינאי, מנהיגה העליון של איראן, אמר היום כי מדינתו לא תסכים להמשך המצב הקיים. "האומה האיראנית וממשלת הלא יסבלו הגבלות על ייצור הגרעין וסנקציות בו זמנית", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס מוקדם יותר היום לנושא האיראני בפגישתו עם קנצרלית גרמניה, אנגלה מרקל. הוא חזר על הצורך של ישראל למנוע מאיראן נשק גרעיני ולעצור את התבססותה בסוריה. "איראן מנסה להשתלט על המזרח התיכון", אמר נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת עם מרקל בברלין, "היא מנסה להצית מלחמת דת בסוריה".

הוא הוסיף כי "בסוריה, איראן מנסה לשים את הצבא שלה - חיל האוויר, חיל הים וחילות רגלים - לכיוונה של ישראל עם מטרה מפורשת של התקפתנו. לא נוכל לקבל זאת". לגבי החשיפות בנוגע לתכנית הגרעין האיראני הוא אמר: "חשוב שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תחקור את איראן בהתבסס על ארכיון הגרעין. חשוב למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני, ואנו נעשה זאת".

מרקל בתגובה טענה שמניעת נשק גרעיני מאיראן יעשה רק באמצעות הסכם. לדבריה, "לעולם לא רצינו שאיראן תגיע לנשק גרעיני, השאלה איך מגיעים לכך. אנחנו מאמינים שהסכם הגרעין הוא הדרך לכך. צריך לעשות כל מאמץ כדי להתמודד עם סוגיית הטילים הבליסטיים התוקפנות בסוריה ותימן, וחשוב שנשתמש בהשפעתנו בנושא זה". 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הטיל בשבועות האחרונים שורת סנקציות חדשות הקשורות לאיראן, לאחר שפרש מהסכם הגרעין. בין השאר הוטלו סנקציות על בכירים איראנים שקשורים למשמרות המהפכה. כמו כן ננקטו צעדים גם נגד חברות תעופה מאיראן. בנוסף לכך, חברת חברת "בריטיש פטרוליום" כי היא מפסיקה פרויקטים באיראן מחשש לסנקציות מהצד האמריקני.