ישראל כץ
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השר ישראל כץ: לא ניתן לאיראן להעשיר אורניום ולהשיג נשק גרעיני, זו עילה למלחמה

את הדברים אמר כץ בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב', בתגובה להצהרת האיראנים כי בכוונתם להגדיל את היקף ההעשרה. "תשובת המערב לאיראן חייבת להיות ברורה", הדגיש חבר הקבינט. "אם האיראנים לא ייכנעו עכשיו - תוקם קואליציה צבאית". האזינו
הבוקר הזה
05 ביוני 2018
08:20

השר לענייני מודיעין וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני התייחס הבוקר (שלישי) להצהרת האיראנים כי בכוונתם להגדיל את היקף העשרת האורניום בפרויקט הגרעין, ואמר: "ישראל לא תיתן לאיראן להשיג נשק גרעיני ולהעשיר אורניום - זו עילה למלחמה".

האזינו לריאיון המלא עם ישראל כץ בכאן רשת ב':

את הדברים אמר כץ בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב'. הוא הוסיף כי "ההצהרה האיראנית על כוונתה להגדיל את העשרת האורניום מעידה על פאניקה מוחלטת של הנהגה האיראנית. הסנקציות שהכריז הנשיא טראמפ מתחילות לשאת פרי. האיראנים צריכים להחליט אם לקבל את העמדה האמריקנית או לקרוס תחת הלחץ הכלכלי.

"יש לנו מידע על הפגנות והתמרמרות באיראן שיכולות להפיל את המשטר. תשובת המערב חייבת להיות ברורה שאם איראן לא תכנע עכשיו, תוקם נגדה קואליציה צבאית". 

תת-אלוף במיל' וראש הוועדה לאנרגיה אטומית לשעבר, פרופסור שאול חורב, אמר בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' כי "הסכם הגרעין איננו אוסר על האיראנים להעשיר אורניום, אך מגביל אותם בכמות החומר וברמת ההעשרה. אני לא רואה בהצהרה הפרה של ההסכם או פרישה ממנו. מדובר בעיקר במסר לאירופה".

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' שאול חורב בכאן רשת ב':

הלילה אמר דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן, בהרוז קלמוונדי, כי מדינתו תודיע לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית שהיא תגדיל את היקף העשרת האורניום בפרויקט הגרעין. "במכתב שאנו נשלח לסוכנות לאנרגיה אטומית, נודיע כי נתחיל היום בהגדלת היקף העשרת האורניום", אמר קלמוונדי לסוכנות הידיעות האיראנית ISNA. עוד אמר קמלוודני כי לאיראן הייתה היכולת להגדלת היקף ההעשרה בצנטריפוגות שברשותה.

איראן הצהירה על תוכניתה על רקע פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין והודעת האמריקנים על הטלת סנקציות כלכליות על איראן. עלי חמינאי, מנהיגה העליון של איראן, אמר אתמול כי מדינתו לא תסכים להמשך המצב הקיים. "האומה האיראנית וממשלת הלא יסבלו הגבלות על ייצור הגרעין וסנקציות בו זמנית", צייץ בחשבון הטוויטר שלו.