פינוי בנתיב האבות בפברואר השנה
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

תושבי נתיב האבות סיכמו עם הצבא: בתים במאחז יפונו ללא אלימות

אף על פי שבשניים מתוך 15 הבתים שיפונו בשבוע הבא צפויה התנגדות של המשפחות, התושבים התחייבו בפני מפקד פיקוד המרכז לא לנקוט אלימות. בנוסף, סוכם שלא יובערו צמיגים ומחסומים בדרך למאחז יוצבו רק בבוקר הפינוי
כרמל דנגור
06 ביוני 2018
14:51

תושבי המאחז נתיב האבות שבגוש עציון סיכמו היום (רביעי) עם מפקד פיקוד המרכז, האלוף נדב פדן, את הפרטים סביב הפינוי הצפוי של 15 בתים בשבוע הבא. התושבים התחייבו בפני הצבא כי הפינוי לא יהיה אלים, אך בשניים מהבתים צפויה התנגדות לפינוי ודייריהם הודיעו כי "לא ייצאו על רגליהם".

בנוסף, סוכם בין צה"ל לבין התושבים כי מחסומים יוצבו בדרך למאחז רק בבוקר הפינוי, ולא בערב שלפניו, אז צפויים להשתתף מאות בני אדם בעצרת מחאה נגד הפינוי. כמו כן, סוכם כי במהלך הפינוי לא יובערו צמיגים, לא יוצבו גדרות תיל ולא תיחסם הדרך של כוחות הביטחון למקום. כמה שעות לאחר הפינוי, התושבים יעברו לקרוואנים זמניים הסמוכים לבתיהם הנוכחיים, ויקיימו עצרת גם שם.

בסוף חודש פברואר האחרון קיבל בג"ץ את עמדת המדינה, ודחה את פינוי הבתים בנתיב האבות עד לשבוע הבא. עם זאת, בית המשפט לא נענה לבקשה בנוגע לשישה מבנים מתוך ה-15 המיועדים להריסה - שנמצאים בחלקם הקטן על שטח פרטי - ואלו יהרסו כליל. ממטה תושבי נתיב האבות נמסר אז כי "המאבק לא יסתיים עד אשר יחזרו לבתי הקבע בשכונה".

נתיב האבות היא שכונה באלעזר שנבנתה ב-2001. היא נחשבת מאחז בלתי חוקי בשום שנבנתה ללא הליכי תכנון ועל אדמות לא מוסדרות, חלקן אדמות פלסטיניות פרטיות. בספטמבר 2016 קיבל בית המשפט עתירה של שלום עכשיו ושל תושבים פלסטינים מהכפר הסמוך אל-חאדר, שטענו לבעלות על חלק מהקרקעות, והורה להרוס 17 מבנים במאחז עד מרץ 2018.

המדינה ניסתה להכשיר בדיעבד את המאחז באמצעות הכרזה על אדמות מדינה, אך כל המבנים שהוצאו להם צווי הריסה נבנו על שטח שלא הוכרז כאדמות מדינה. צווי הריסה כבר מומשו לשני מבנים, בהם אנדרטה לזכר סא"ל עמנואל מורנו שנהרג בלבנון, ונגריה.

מתוך המבנים שיועדו להריסה, ביקשו תושבי המאחז לא להרוס שישה מבנים, שלטענתם נבנו רק בחלקם על אדמות פרטיות. באוקטובר דחה בג"ץ את העתירה של שש המשפחות, שביקשו להבהיר אם בית המשפט התכוון שיש להרוס רק את חלקי הבתים המצויים על אדמות פלסטינים. נשיאת בית המשפט העליון דאז מרים נאור קבעה כי העניין כבר נדון בפסק הדין הקודם וכי אין מדובר בבקשה הבהרה אלא בבקשה לשינוי פסק דין וכי המבנים יהרסו עד המועד שנקבע.

בתחילת השנה הממשלה אישרה את מתווה נתיב האבות, שיאפשר פיצוי רחב לתושבים שיפונו וקידום הקמת 350 יחידות דיור חדשות בהתנחלות אלעזר. בנוסף לכך, אישרה הממשלה תקצוב מיידי של בניית שכונה חדשה בחלקה 91 בהתנחלות, כפתרון זמני לתושבים שבתיהם ייהרסו.