יו"ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני
מערכת כאן חדשות

ארגנטינה: "המשחק מבוטל, מתנצלים"; עיני: "איימו על השחקנים"

יו"ר ההתאחדות לכדורגל התייחס לביטול המשחק נגד ארגנטינה: "פוגעים בישראל באמצעות הספורט, נגיש תלונה לפיפ"א. הפלסטינים מנסים להוציא אותנו מהכדורגל הבינלאומי". מקבילו הארגטינאי: "הביטול - בשל איומים על שחקני הנבחרת שלנו"
רום ליאור ויואב קרקובסקי
06 ביוני 2018
17:04
עודכן ב 17:58

יו"ר ההתאחדות לכדורגל בארגנטינה, קלאודיו צ'יקי טפיה, הודיע הערב (רביעי) רשמית על ביטול משחק הכדורגל בין ישראל וארגנטינה בירושלים. טפיה התנצל בפני ישראל וטען כי סיבת הביטול נעוצה באיומים באלימות מצד גורמים פלסטינים על שחקני הנבחרת הארגנטינאית.

"המשחק הידידותי שנבחרת ארגנטינה הייתה אמורה לשחק בירושלים מול נבחרת ישראל התבטל, בשל הסלמה באלימות ואיומים של הממשלה הפלסטינית נגד ליונל מסי והמשלחת הלאומית של ברצלונה. אנחנו מתנצלים בפני כולם - הרעיון היה להעביר מסר של שלום שלא קשור לאלימות", אמר טפיה במסיבת עיתונאים שכינס בארגנטינה.

גורמים בישראל המקורבים לארגון המשחק טענו כי אין לקשור בין העברת המשחק מחיפה לירושלים כעילה לביטול. לדבריהם, הסיבה היא הקרבה למשחקי המונדיאל והאיומים על חיי בני משפחתם של השחקנים.

מוקדם יותר פורסם בכאן חדשות כי נעשים מגעים להשבת המשחק בין נבחרות ארגנטינה לישראל, ולהעבירו לאיצטדיון בחיפה. שגריר ארגנטינה בישראל הגיע לחיפה וניהל את המגעים בנושא. ראש העיר חיפה, יונה יהב, אמר בתשובה לשאלת כאן חדשות בעניין: "ימים יגיד".

ההודעה הרשמית על ביטול המשחק התקבלה במקביל למסיבת העיתונאים שכינסה ההתאחדות לכדורגל בישראל. היו"ר עופר עיני אמר כי גורמים פלסטינים ואחרים מנסים לפגוע בישראל באמצעות הכדורגל. "עד כה, למרות שיחות שלנו עם ההתאחדות בארגנטינה, לא קיבלנו הודעה רשמית שהמשחק התבטל", אמר עיני דקות לפני ההודעה הרשמית של ארגנטינה. "הוצאנו קריאה לנשיא ההתאחדות הארגנטינאית שייתן לנו תשובה לכל השמועות שאנחנו שומעים מהלילה. עד לרגע זה לא קיבלנו".

עיני התייחס למאבק הפלסטיני להחרמת ישראל בזירת הכדורגל: "זה מספר שנים, עוד מ-2015, שאנחנו עדים לתופעה שיו"ר ההתאחדות לכדורגל הפלסטינית, ג'יבריל רג׳וב, עושה כל שלאל ידו כדי להוציא את ישראל מהכדורגל הבינלאומי. בעבר היו הצעות להשעות את ישראל מהכדורגל הבינלאומי, אבל הצלחנו לסכל את הניסיונות האלה".

עיני המשיך ואמר כי "הפעם הזו לטעמי רג'וב חצה את הקו האדום. לא יכול להיות שיו״ר התאחדות - שחברה בפיפ"א - קורא לכל הערבים בעולם לשרוף חולצה של שחקן כדורגל. אני שומע ריקושטים שאיימו על משפחות של שחקנים ועל שחקנים עצמם, ואני מקבל ריקושטים שהביטול, אם יהיה כזה, נובע מהחשש של השחקנים מהאיומים".

יו"ר ההתאחדות לכדורגל הוסיף: "הדגשתי את הנושא הזה בפני נשיא פיפ"א ואנחנו אמורים בשעות הקרובות להוציא תלונה רשמית לארגון על ההתנהלות הזאת. זה מתחיל במשחק נגד ארגנטינה ואם זה יהפוך להיות שיטה לאיים על שחקנים, פיפ"א לא תוכל לעמוד מנגד. הכוונה לפגוע במדינה דרך הכדורגל וכל התירוצים על 'משחק בירושלים או לא' - יש סיפר שהוא מעבר".


שר המדע אופיר אקוניס מתח ביקורת מרומזת על התנהלותה של שרת התרבות מירי רגב. בריאיון לרן בנימיני ואמילי עמרוסי ב"כאן הערב" בכאן רשת ב' אמר אקוניס כי ישראל טעתה כשניסתה להפוך את המשחק מאירוע ספורטיבי לאירוע לאומי רב חשיבות. "זה היה פשוט משחק ידידות", אמר. לדבריו, הסיבה לביטול המשחק היא לא העברתו מחיפה לירושלים. "הייתה פה פעולה של גורם אנטישמי ואנטי ישראלי, ה-BDS".

יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'בריל רג'וב אמר היום במסיבת עיתונאים ברמאללה שכונסה בעקבות ביטול משחק הידידות בין ישראל לארגנטינה, כי ישראל השתמשה בספורט ככלי פוליטי וערבבה בין אג'נדות. עוד אמר כי מי שעשה פוליטיזציה למשחק של נבחרת ארגנטינה בישראל, עליו לשלם את המחיר.