כוח צה"ל ברמת הגולן, סמוך לגבול עם סוריה
צילום: אי-פי

משלחת רוסית מבקרת בישראל כדי לדון בהסדרה בסוריה

שר הביטחון ליברמן נפגש עם חברי המשלחת, הכוללת בכיר בשירותי המודיעין של רוסיה, ברקע הניסיונות להגיע להבנה על הרחקת הכוחות האיראניים מהגבול. בהמשך צפויה המשלחת להיפגש עם בכירים נוספים במערכת הביטחון. דיווח: רוסיה פרסה עמדות צבא בסוריה כדי למנוע עימות בין ישראל לאיראן
גילי כהן וסולימאן מסוואדה
07 ביוני 2018
08:34

משלחת רוסית, הכוללת בכיר בשירות המודיעין של רוסיה, מבקרת בימים אלה בישראל ונפגשה אתמול (רביעי) עם שר הביטחון אביגדור ליברמן. הביקור נערך ברקע מאמצי ההסדרה בסוריה. בהמשך, צפויה המשלחת לקיים פגישות עם גורמי ביטחון נוספים, כחלק מהניסיון להגיע להבנות בין המדינות שיביאו להרחקת איראן מגבול ישראל-סוריה ולהחזרת כוחות משטר אסד לאזור.

בתוך כך, בימים האחרונים דווח שרוסיה פרסה עמדות צבא ושוטרים צבאיים באזור הגבול בין סוריה ללבנון. עוד נטען כי המהלך נעשה ללא תיאום עם חיזבאללה, דבר שעורר מתיחות במקום. לפי העיתון "אל-קודס אל-ערבי", הכוחות נפרסו במטרה למנוע עימות בין ישראל לאיראן, אך ברשת "אל-מיאדין" דווח שבעקבות המתיחות נסוג הכוח הרוסי מהשטח והוחלף בדיביזיה 11 של צבא סוריה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פירט השבוע בפגישה עם נשיא צרפת כי "על ידי הזזת צבאה לסוריה איראן מנסה לבנות צבא בסוריה. הם מעוניינים להקים צבא של 80,000 חיילים. לא רק כדי לתקוף את ישראל ולהשמיד אותה, אלא גם כדי להמיר את דתם של הסונים".


בנוסף, דווח השבוע שכחלק ממגעי ההסדרה מפעילה ישראל לחצים על מנת להשיב את כוח אונדו"ף של האו"ם לעמדותיו ברמת הגולן. כיום, מרבית העמדות של הכוח אינן מאוישות. גורמים מדיניים אמרו לכאן חדשות: "כשמדברים על היום שאחרי בסוריה, זה רק מדגיש את הרצון הישראלי שכוח האו"ם יחזור לעמדות בסוריה וימלא אחר המנדט שלו".