צילום: אי-פי

דיווח: פעילי חיזבאללה ואיראן שבים לדרום סוריה במדי צבא אסד

וול סטריט ג'ורנל האמריקני דיווח כי שיירות של פעילים עשו את דרכן למחוזות דרעא וקוניטרה, מצוידות ברקטות ובטילים. בעיתון נאמר כי נראה שמדובר בניסיון להתחמק מתקיפות ישראליות שמכוונות נגד יעדים איראנים
רועי קייס ונמרוד ליכטנשטיין
09 ביוני 2018
07:34
עודכן ב 10:32

העיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל" דיווח אתמול (שישי) מפי מפקדים בשורות המורדים בסוריה, כי פעילים בארגון חיזבאללה ובמיליציות פרו איראניות שבו לדרום סוריה, בקרבת הגבול עם ישראל. מפקדים שצוטטו בעיתון טענו כי הפעילים חזרו בשיירות למחוזות דרעא וקוניטרה, כשהם מצוידים ברקטות ובטילים ולבושים במדי צבא סוריה.

אחד המפקדים בשורות המורדים בקוניטרה אמר כי "זאת הסוואה. הם עוזבים במדי חיזבאללה וחוזרים ברכבים של המשטר כשהם לבושים במדי חיילים של צבא אסד". בעיתון נאמר כי נראה שמדובר בניסיון מצדם להתחמק מתקיפות ישראליות שמכוונות נגד יעדים איראנים. גורם ישראלי שצוטט בעיתון לא התייחס במישרין לטענות האלה מצד המורדים. עם זאת, הבהיר כי "אפשר להיות בטוחים שישראל מודעת היטב לכל דבר שמתרחש בחצר האחורית שלה".

במקביל, מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח ביממה האחרונה כי התגבורות הצבאיות של המשטר הסורי ממשיכות להגיע לדרום סוריה. זאת במסגרת ההכנות למבצע צבאי אפשרי של המשטר נגד פלגי המורדים באזור קוניטרה ודרעא, בקרבת הגבול עם ישראל וירדן. בדיווח נטען כי עשרות כלי רכב ומשוריינים עם מאות לוחמים וחמושים הנאמנים למשטר הגיעו לאותו אזור.

גם בצד השני, בשורות המורדים הסורים, מבצעים הכנות לקראת אפשרות שהמשטר הסורי יחל במבצע המדובר, כשברקע הניסיון להגיע להסדר בעניין דרום סוריה במישור המקומי, האזורי והבינלאומי. אתמול דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" כי בימים האחרונים קבוצות של לוחמים מקצועיים הגיעו למרחב קוניטרה, לקראת האפשרות של מבצע. גורמים שהוגדרו כ"יודעי דבר" מסרו לכלי התקשורת הרוסי כי מדובר במתנדבים במיליציות שכפופות לדיביזיה 4 בצבא סוריה.

הדיווח מתפרסם בימים שבהם מתנהל משא ומתן אזורי ובינלאומי על יציאתם של הכוחות הפרו איראניים וחיזבאללה מדרום סוריה. אתמול אמר מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, כי הארגון שלו ייצא מסוריה רק כשההנהגה הסורית תבקש זאת וקרא לישראל להודות כי היא נכשלה בניסיון להפיל את משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד. "ישראל נכשלה בסוריה והמירה את המערכה להפיל את המשטר למערכה להוצאת איראן וחיזבאללה מהמדינה", אמר נסראללה בנאום שנשא מעל מסך ענק לרגל "יום ירושלים העולמי".

נסראללה הבהיר כי חיזבאללה ימשיך להיות בסוריה "היכן שצריך ובהתאם לרצון ההנהגה הסורית". מנהיג ארגון הטרור הצהיר כי גם אם כל העולם יתכנס יחדיו כדי להוציא אותם מסוריה – הוא לא יצליח.

גם הפעם מזכ"ל חיזבאללה שלח מסר לישראל ולראש הממשלה בנימין נתניהו ובנושא איראן ואמר כי "ההטעיות של נתניהו לא יעבדו". נסראללה טען כי איראן לא רוצה לפתח נשק גרעיני "ואף אחד לא רוצה לרצוח שישה מיליון יהודים".

בימים האחרונים דווח שרוסיה פרסה עמדות צבא ושוטרים צבאיים באזור הגבול בין סוריה ללבנון. עוד נטען כי המהלך נעשה ללא תיאום עם חיזבאללה, דבר שעורר מתיחות במקום. לפי העיתון "אל-קודס אל-ערבי", הכוחות נפרסו במטרה למנוע עימות בין ישראל לאיראן, אך ברשת "אל-מיאדין" דווח שבעקבות המתיחות נסוג הכוח הרוסי מהשטח והוחלף בדיביזיה 11 של צבא סוריה.

ביום חמישי התייחס נשיא רוסיה ולדימיר פוטין למעורבות הרוסית בסוריה ואמר כי "כוחות רוסיים ייצאו מסוריה באופן מיידי אם יהיה צורך בכך. עם זאת, לרוסיה כי אין תוכניות להסיג את כוחותיה מסוריה בזמן הקרוב". את הדברים אמר פוטין בריאיון בו ענה לשאלות מתושבים.