מנהיגי מדינות G7
צילום: אי-פי

טראמפ נסוג מהבנות ועידת ה-G7 ותקף: "ראש ממשלת קנדה חלש"

נשיא ארצות הברית כבר הסכים להבנות הוועידה בנוגע ל"סחר חופשי, הוגן ומועיל", אך חזר בו ברגע האחרון עם יציאתו לסינגפור לפסגה עם קים. בציוץ בטוויטר הוא האשים את ג'סטין טרודו בכך שהצהיר "הצהרה שקרית" בנוגע למכסים של ארה"ב
מערכת כאן חדשות
10 ביוני 2018
08:29

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הורה הלילה (ראשון) לנציגי מדינתו שלא לחתום על ההצהרה המסכמת בוועידת המדינות המתועשות ה-G7 הקוראת ל"סחר חופשי, הוגן ומועיל לכל הצדדים" ומתנגדת למדיניות של חסמים, מכסים וסובסידיות. בתחילה תמכה ארצות הברית בהצהרה, יחד עם קנדה, בריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה ויפן - אלא שהנשיא האמריקני חזר בו כשכבר היה על בדרכו לסינגפור, שם ייפגש עם מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און.

טראמפ החליט לסגת מהצהרת הוועידה בעקבות דברים שאמר ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו במסיבת עיתונאים בתום הפגישות, כך לפי ציוץ של הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו. "בהתבסס על ההצהרה השקרית של טרודו במסיבת העיתונאים, והעובדה שקנדה גובה מכסים מסיביים מחקלאים, פועלים וחברות מארצות הברית, הוריתי לנציגים האמריקנים לא לתמוך בהצהרה, בזמן שאנו בודקים הטלת מכסים על רכבים שמציפים את השוק האמריקני", צייץ טראמפ.  

נשיא ארצות הברית הוסיף: "ראש הממשלה ג'סטין טרודו התנהג בצורה כל כך כנועה ומתונה במהלך פגישת ה-G7 שלנו, ורק אחרי שעזבתי ערך מסיבת עיתונאים ואמר ש'המכסים של ארצות הברית הם די מעליבים', ושהוא לא מסכים 'שישחקו בו'. מאוד לא נאמן וחלש. המכסים שלנו הם תגובה ל-270 אחוז שלו על מוצרי חלב".

טרודו מצדו אמר כי הוא לא אמר דבר במסיבת העיתונאים שלא נאמר קודם לכן בשיחות סגורות עם טראמפ. "ראש ממשלת קנדה לא אמר דבר שלא נאמר קודם לכן בשיחות עם טראמפ. ראש הממשלה נותר ממוקד על מה שהושג בפסגת ה-G7", נמסר מלשכת טרודו.