ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: "הקשרים שלנו עם מדינות ערב - מעבר לכל דמיון"

ראש הממשלה אמר בוועידת הקונגרס היהודי-האמריקני, כי יחסיה של ישראל עם העולם הערבי השתפרו בגלל האיום האיראני. לדבריו, ישראל תמשיך להגן על עצמה מפני ההתבססות של איראן בסוריה. נתניהו פנה לאבו מאזן: "הכר במדינה יהודית"
זאב קם
10 ביוני 2018
21:30

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב (ראשון) כי ישראל מפתחת עם מדינות ערב קשרים "מעבר לכל דמיון". בוועידת הקונגרס היהודי האמריקני בבנייני האומה בירושלים, הוסיף נתניהו כי האיום הגדול ביותר על ישראל מגיע מכיוונה של איראן.

"יש לנו קשרים שהולכים ומתפתחים עם מדינות ערב", אמר ראש הממשלה. "זה יעזור לנו לעשות שלום עם הפלסטינים. הסיבה שאין שלום עם הפלסטינים היא לא בגלל שאין מדינה פלסטינית. זה הוצע להם הרבה פעמים' והם תמיד סירבו. הסיבה היא הרצון שלהם שלא תהיה כאן מדינה יהודית".

נתניהו המשיך ושאל: "אתם יודעים מה אבו מאזן אמר לאובמה כשהוא הציע לו להיפגש איתי? הוא לא אמר כלום. הוא לא חזר עם תשובה. רוצים שלום? שאבו מאזן יכיר כבר במדינה היהודית. תארו לכם שאבו מאזן לא היה משלם כספים אדירים למחבלים, אלא היה משקיע את הכסף הזה במטרות אחרות, בשיפור חיי הפלסטינים. זה לא עניין של מדינה פלסטינית. תכיר כבר, במדינה יהודית ויהיה שלום".

"איראן - משטר עם אידאולוגיה קיצונית"

ראש הממשלה התייחס בנאומו גם לנושא האיראני, ואמר כי "האיום הגדול ביותר עלינו הוא מטהראן. משטר עם אידאולוגיה קיצונית - חייבים למנוע ממנו להשיג נשק קטלני. תארו לכם שהנשיא טראמפ יחזור עם עסקה מול קוריאה הצפונית, ושאר מדינות המערב יתנגדו לעסקה הזו. הרי יהיה קשב לכזאת התנגדות. אז זה מה שקורה עכשיו עם איראן ועם העסקה הלא טובה שנחתמה איתה".

נתניהו הוסיף: "כשישראלים וערבים מסכימים על משהו - תקשיבו לזה, הם יודעים משהו. אנחנו נוהגים בהגנה עצמית מול איראן בסוריה, ונמשיך גם בעתיד לעשות זאת. אבל איראן עשתה גם דבר טוב -היא קירבה את ישראל עם מדינות ערב, כמו שמעולם לא היה".

נתניהו סיים במסר פייסני ליהדות ארצות הברית בנוגע למתווה הכותל: "נגעתם כבר באבני הכותל? אני רוצה שתדעו שהמקום הזה הוא הבית שלכם. אני רוצה שתרגישו שייכים אליו".