תושבים ברצועת עזה
צילום: אי-פי

במערכת הביטחון מזהירים מפני קריסה כלכלית מוחלטת בעזה

לדברי גורמים במערכת הביטחון, לישראל יש אינטרס למנוע אסון הומניטרי בעזה. הרמטכ"ל הציג לקבינט הצעות לפתרון בבעיות המידיות, וציין שאין מקום לדון בפתרון ארוך טווח עד להחזרת השבויים
כרמלה מנשה
11 ביוני 2018
07:35

במערכת הביטחון ממשיכים לחפש אחר פתרונות למצב ברצועת עזה וגורמי ביטחון מזהירים הבוקר (שני) מפני קריסה כלכלית מוחלטת ברצועה. הם מציינים כי מניעת אסון הומניטרי הוא נושא בעל חשיבות מובהקת לישראל. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס אתמול כדי לדון בנושא והרמטכ"ל הציג לשרים פתרונות לצרכים ההומניטריים הדחופים. הוא הדגיש שאין מקום לנקוט בצעדים ארוכי טווח עד שיוחזרו גופות חיילי צה"ל והאזרחים המוחזקים בידי חמאס.

למרות זאת, אחד השרים שהשתתף אתמול בישיבה אמר שהדיון "לא קידם ולא חידש דבר". השר הוסיף כי "הועלו יוזמות שונות שנמצאות על הפרק לקידום המצב ברצועת עזה". אך שר אחר אמר, כי יצא מהדיון בתחושה טובה.


שר המודיעין ישראל כץ חזר הבוקר על הצעתו לבנות אי מול חופי עזה שישרת את תושבי הרצועה. בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' אמר כץ לאריה גולן כי "הדרג המדיני נמצא במצב אבסורדי. מצד אחד אנחנו חוששים מהתדרדרות שתהיה לה משמעות. מצד שני אבו מאזן מתנער מתושבי עזה, המצרים מתעלמים מהם ורק היהודים יושבים ודנים איך עוזרים לתושבי עזה שנשלטים על ידי חמאס". 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר לשרים בישיבה כי "מבחינתי, אפשר להעלות כל יוזמה וכל רעיון לדיון". ‏שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, הציג את יוזמתו להקמת אזור תעשייה משותף, וכך גם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, לגבי אפשרות הקמת נמל בקפריסין.