הריגת התינוקת: שר הרווחה הורה על סגירת הפעוטון בפתח תקווה

הורים התלוננו כבר לפני שנתיים על אלימות מצד הסייעת אינה סקיבנקו, הנאשמת בהריגת יסמין וינטה - אך התיק נסגר. כתב האישום שהוגש נגדה הבוקר כולל גם 15 מקרי התעללות. בתגובה ראשונה לאחר המפגש בבית המשפט, אמרה דורינה, אמה של יסמין: "היא לא הסתכלה עליי, אולי היא מפחדת"
שרון עידן
11 ביוני 2018
16:25
עודכן ב 19:38

שר העבודה והרווחה חיים כץ הורה הערב (שני) על סגירת פעוטון "מאשה והדב" בפתח תקווה, בו מתה התינוקת יסמין וינטה. עוד הנחה כץ את גורמי המקצוע החינוכיים והטיפוליים במשרד לבדוק את המחדלים שהובילו למקרה הנורא מכל. בבדיקה שערכו גורמי המקצוע בפעוטון, עלה כי מדובר במסגרת שמחולקת לשני פעוטונים ומופעלת על ידי גורם אחד.

בפעוטון הראשון, בו אירע מקרה ההתעללות, שהו חמישה עשר פעוטות בגילאי לידה ועד שנה וחצי עם שתי מטפלות בלבד, ללא כל הכשרה מקצועית לצוות. במעון השני נמצאו שתי מטפלות ומנהלת מסגרת, סה"כ שלושה אנשי צוות ללא הדרכה חינוכית וללא תעודות השכלה בנמצא. לאור הממצאים, הוצא צו סגירה מיידי למקום בו שהתה הפעוטה וכן הורה לבחון סגירה גם לפעוטון הנוסף.

אינה סקיבנקו, הסייעת בגן הילדים "מאשה והדב", שהואשמה היום בהריגת הפעוטה יסמין וינטה, כבר התמודדה בעבר עם סיטואציה דומה. בכאן חדשות נחשף כי בחודש יוני 2016 הגישו הוריו של פעוט תלונה נגד סקיבנקו על אלימות קשה. לטענתם, הסייעת תקפה את בנם, בן פחות משלוש, באמצעות חפץ בראשו וגרמה לו נזק. הפרקליטות סגרה אז את התיק מחוסר ראיות.

בפרקליטות אישרו את הפרטים, ומסרו כי אכן הוגשה תלונה למשטרה על תקיפת פעוט בידי אותה סייעת ובאותו הגן לפני שנתיים. "הנושא נבדק ונחקר אך התלונה לא נתמכה בראיות מספיקות להעמדה לדין פלילי, ומשכך נסגר התיק בהעדר ראיות מספיקות".


סקיבנקו, תושבת ארעית בת 23 מאוקראינה, מואשמת בהריגה וכמה עבירות של התעללות בחסר ישע על ידי אחראי. בכתב האישום נכתב כי היא "התעללה בתינוקות כדבר שבשגרה, בעטה בהם והטיחה על הרצפה". הפרקליטות תבקש את המשך מעצרה של הנאשמת עד לתום הליכים המשפטיים כנגדה.

לפי כתב האישום הנאשמת טיפלה בקבוצת תינוקות בגילאי שלושה חודשים עד שנה וחצי. היא התעללה בהם בכך שאחזה בהם בכוח בזרוע, טלטלה אותם באוויר, בעטה בהם, הטיחה אותם בחוזקה אל הרצפה, גררה אותם בכוח, הניחה שמיכות על ראשם וגופם תוך שהיא מקשה עליהם לזוז ולנשום ואירועים נוספים. היא הואשמה ב-15 מקרים של התעללות.

אינה סקיבנקו. מואשמת ב-15 מקרי התעללות

בנוגע להריגתה של של יסמין וינטה נכתב כי "באחד המקרים אחזה הנאשמת בתינוקת, הטיחה אותה למזרון, כיסתה אותה ותינוק נוסף בשמיכה עבה ועטפה את השמיכה סביב ראשה וצווארה של התינוקת. הנאשמת נשכבה עליהם עם פלג גופה העליון במשך דקות ארוכות, תוך שהיא צופה במכשיר הטלפון הנייד שלה ומתעלמת מפרפורי רגליה של התינוקת וההתדרדרות במצבה. בעקבות מעשיה נגרם מותה". 

באחד המקרים, הידקה הסייעת את השמיכה סביב ראשו וגופו של תינוק תוך שהיא מונעת ממנו יכולת לזוז ולנשום.​ במקרה אחר בעטה בישבנה של תינוקת בגן הילדים.​ בנוסף לכך, אחזה בידה של תינוקת, הרימה אותה באוויר, טלטלה אותה, והטיחה אותה על המזרון. בהמשך אחזה הנאשמת בידה של התינוקת וגררה אותה בכוח בחדר בגן.​

דורינה וינטה, אמה של יסמין, הגיעה היום לבית המשפט ונפגשה לראשונה עם סקיבנקו. "היא לא מסתכלת עלי, אולי היא מפחדת", אמרה וינטה ביציאה מהדיון. "אני מתכוונת להילחם עבור בתי. לא אוותר".

ביום חמישי האחרון אמרה וינטה לכאן חדשות כי היא כועסת על הסייעת - אך תכעס עוד יותר כשתפגוש אותה בבית המשפט. "יש לה שני ילדים משלה. איך היא יכלה לעשות זאת?", תהתה האם.

וינטה סיפרה על בתה כי "היא כל הזמן חייכה והיא הייתה אומרת 'אבא' ו'אמא' בשפה שלנו. היא דיברה בשפה שלה. היה לה קול יפהפה.  זה מאוד קשה".

כשנשאלה מה תגיד לסייעת החשודה אם תראה אותה בבית המשפט, ענתה האם: "אני חושבת שאם אני אראה את האישה הזאת, אולי אני אגיד כמה דברים מהלב. עכשיו אני לא יודעת מה להגיד לך, מפני שעכשיו אני אולי כועסת - אבל לא כמו שאני אכעס כשאראה אותה מולי".


דורינה המשיכה ואמרה כי "מובן שאני אגיד לה דברים, כי אני רוצה שהיא תזכור טוב את כל מה שאני אומרת. אני רוצה שהיא תרגיש את מה שאני מרגישה עכשיו. הכול. את מה שאני, בעלי וכל המשפחה מרגישים. אני רוצה שהיא תרגיש את זה. גם לה יש שני ילדים, איך היא יכלה לעשות זאת?".

אמה של יסמין הדגישה כי היא מתעקשת להצטלם בבית המשפט. "זה היכל הצדק", היא אמרה. "אני רוצה שאנשים יידעו שאני מאמינה במערכת המשפט. אני באה לבית המשפט עם תמונה של הבת שלי כדי שמישהו יקשיב".