ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בתום חמש שעות: הסתיימה עדותו של נתניהו בפרשת הצוללות

חוקרי המשטרה הגיעו הבוקר לבית ראש הממשלה ברחוב בלפור והפתיעו עם שאלות הנוגעות דווקא לתיק 3000. כ-15 בני אדם הפגינו מחוץ למעון: "מטאטאים את המושחתים"
משה שטיינמץ ותמר אלמוג
12 ביוני 2018
11:58
עודכן ב 16:18

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחקר היום (שלישי) במעונו שברחוב בלפור ירושלים במשך כחמש שעות, לאחר שלושה חודשי הפוגה בחקירותיו. באופן מפתיע, נתניהו מסר עדות פתוחה דווקא בפרשת הצוללות.

חוקרי היחידה הארצית לאכיפת כלכלית בלהב 433 הגיעו בשעות הבוקר למעון, כשבמקביל הפגינו במקום כ-15 בני אדם נגד השחיתות. הם הניפו שלטים שעליהם נכתב, בין השאר: "נתניהו = פוטין", ו"מטאטאים את המושחתים".

מטעמו של נתניהו נמסר כי "ראש הממשלה מסר עדות פתוחה בתיק 3000. הוא פרט בהרחבה את מכלול השיקולים המקצועיים שהנחו אותו בקבלת ההחלטות בנושא הצוללות וכלי השייט וחשיבותם לביטחון המדינה. ראש הממשלה מברך על ההזדמנות שניתנה לו להבהיר את התמונה בשלמותה ולשים קץ אחת ולתמיד לטענות השווא שהושמעו נגדו על ידי פוליטיקאים ואחרים".


ההערכה היא כי עיקר החקירה היום תתמקד ב"תיק בזק". בחודשים האחרונים אספה המשטרה חומרים רבים מעדי המדינה בתיק. ואולם, ככל הידוע, אין בחומרים אלו הקלטה של נתניהו או "ראיית זהב" הקושרות את ראש הממשלה עצמו לקשר השוחדי לכאורה עם בעל השליטה בבזק לשעבר, שאול אלוביץ'.

יחד עם זאת, המשטרה מתבססת על ראיות חזקות לקשר אינטנסיבי בין סביבת נתניהו, רעייתו ועדי המדינה, לאלוביץ' ורעייתו, במחצית הראשונה של 2015 - מועד אישור עסקת בזק-יס. ראיות אלה מעידות לכאורה כי תניהו עצמו היה חלק מעסקת תן-וקח מול אלוביץ'.

חקירתו האחרונה של נתניהו התקיימה לפני כשלושה חודשים וארכה כחמש שעות. היא התמקדה ב"תיק בזק" ונתניהו עומת עם ראיות המוגדרות משמעותיות בתיק, שטרם נחשפו לו ולציבור, אך הוגשו לבית המשפט בדוח הסודי בהארכות המעצר של החשודים המרכזיים.

במקביל, רעייתו של ראש הממשלה, שרה נתניהו, נחקרה באזהרה ביחידת להב 433 במשך למעלה מחמש שעות. לאחר חקירתו העלה נתניהו סרטון לדף הפייסבוק שלו, ובו אמר "אני מרגיש בטוח, כי לא יהיה כלום".