צילום: Ldorfman

הערכה: מתוך כ-260 סטודנטים לרפואה בצפת - כ-15 בלבד נשארו לעבוד בצפון

אף על פי שהפקולטה שמה למטרה לשמור את הרופאים בצפון, רק חלק קטן מהבוגרים נשארו לעבוד באזור מאז הקמתה ב-2011. יו"ר שדולת הצפון בכנסת, ח"כ בן ראובן: "המצב כיום מהווה כישלון נוקב"
דקלה אהרן-שפרן
13 ביוני 2018
07:48

רופאים בכירים מצפון הארץ מעריכים כי מתוך כ-260 הסטודנטים שסיימו עד כה את לימודי הרפואה בפקולטה בצפת, בין 15-10 רופאים בלבד נשארו לעבוד באזור הצפון מאז שהוקמה ב-2011. הנתונים הובאו היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

הנטישה של בוגרי הפקולטה לרפואה של אונברסיטת בר-אילן בצפת, מצטרפת לנתון שלפיו מספר הרופאים לנפש באזור הצפון הוא הנמוך ביותר בארץ: 2.3 רופאים לכל 1,000 נפשות. זאת, לעומת 5.1 רופאים באזור המרכז. ד"ר בשארה בשארת, מרצה בפקולטה וממייסדיה, הודה בכאן רשת ב' כי "הפקולטה הוקמה מתוך כוונה שבוגריה יישארו לעבוד בצפון, אך המטרה טרם הושגה".

יו"ר שדולת הצפון בכנסת, ח"כ אייל בן ראובן (המחנה הציוני), אמר בתגובה כי "המצב כיום מהווה כישלון נוקב. עד כה, הפקולטה לא עומדת ביעדי הקמתה". לדבריו, על מנת לשנות את המגמה, "יש לפעול בכמה מישורים, כמו מענקים ייחודיים, דיור במחיר מוזל, הטבות במס לנשארים ופתיחת תקנים אטרקטיביים בתחומי הרפואה והמחקר בבתי החולים בצפון".

מהפקולטה לרפואה בצפת נמסר: "הפקולטה לא הוקמה כדי להכשיר בוגרים בצפון אלא כדי להכשיר רופאים למדינת ישראל ולפתח את שירותי הבריאות בצפון, עם הפנים לקהילה. תוכנית 'בוחרים גליל' הוקמה ע"י הפקולטה בשיתוף המשרד לפיתוח הגליל והנגב, מפעל הפיס והסוכנות היהודית. התוכנית נועדה למשוך סטודנטים לרפואה להישאר בגליל לאחר סיום הלימודים. הנתונים אודות מספר הבוגרים שעובדים בצפון נמצאים בידי משרד הבריאות".

עוד נמסר מהפקולטה כי היא "שותפה לתכנית בוחרים גליל, בהנהגת משרד נגב גליל שנועדה למשוך את הבוגרים להישאר בגליל. הנתונים על בוגרי הפקולטה נמצאים בידי משרד הבריאות".

במשרד הבריאות אמרו: "אין לנו נתונים לגבי שיעור בוגרי הפקולטה לרפואה בצפת עד כה שעובדים כיום בצפון הארץ . המשרד פועל באופן כללי בנושא חיזוק הפריפריה ובנושא עידוד העסקת רופאים בפריפריה - בעיקר על ידי מענקים מוגדלים בפריפריה למתמחים במקצועות במצוקה".

יו״ר ועדת המשנה לשיפור שירותי הבריאות בפריפריה, ח"כ מוטי יוגב, אמר: "הפריפריה הצפונית והדרומית סובלות ממחסור בשירותים רפואיים. בפריפריה יש מחסור גדול ברופאים שמביא גם להתארכות של תורים, ותוכניות משרד הבריאות לעידוד רופאים לעלות לצפון לא הצליחו עד כה". הוא הוסיף שמשרד הבריאות לא מספק תשובות לשאלות הקשות שעולות עקב מצב הרפואה בפריפריה.