השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארדן הורה להקים ועדה לבחינת תנאי האסירם הביטחוניים

השר לביטחון הפנים הודיע כי הוועדה הציבורית תמליץ על דרכים להחמרת תנאי ההחזקה של האסירים, עד למינימום שמתחייב בחוק: "להפחית את התמריצים למחבלים פוטנציאליים"
רועי ינובסקי
13 ביוני 2018
09:58

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הודיע היום (רביעי) על הקמת ועדה ציבורית לבחינת תנאי ההחזקה של אסירים ביטחוניים. בנאום שנשא הבוקר בכנס הבינלאומי למאבק בטרור, אמר ארדן כי תפקיד הוועדה יהיה להמליץ על דרכים להחמרת תנאי ההחזקה של אסירים ביטחוניים, עד למינימום המתחייב בדין.

"עלינו להפחית את התמריצים של מחבלים פוטנציאליים", אמר השר. "מחקר ייחודי שביצענו בקרב אסירים ביטחוניים המוחזקים בישראל מלמד שבמספר רב של מקרים, פלסטיניים ביקשו למות או להיעצר בעקבות פיגוע טרור שביצעו כדרך מילוט מקשיים משפחתיים או בעיות כלכליות. זה נשמע מוזר אבל זה נכון", הוסיף.

הוועדה אמורה להציג תמונת מצב מלאה ומקיפה על התנאים בהם מוחזקים אסירים ביטחוניים כיום, כולל השוואתם לתנאים שבהם מוחזקים אסירים פליליים. הוועדה תבחן את התנאים המינימליים שאותם מחייב החוק הבינלאומי לספק לאסירים ותמליץ על דרכים להחמרת התנאים הקיימים כיום. בראש הוועדה יעמוד ניצב בדימוס שלמה קעטבי, והוועדה צפויה לסיים את פעילותה בתוך 90 יום.

השבוע החליט ארדן להאריך את תוקף האיסור על ביקורי משפחות אצל אסירי חמאס מעזה. כך עלה בדיון שהתקיים בבג"ץ בעתירה שהגישו משפחות אסירים נגד ההחלטה. בהחלטה נכתב כי השר לביטחון הפנים בוחן בכל ארבעה חודשים את הצורך בהמשך האיסור וכי בחינה כזו נעשתה ביממה האחרונה. הרכב השופטים בראשותו של ניל הנדל ביקשו מהמדינה לדעת האם שקלו להחריג אסירים מסוימים מההחלטה.

לפני כשבועיים הנחה השר את שירות בתי הסוהר למנוע מאסירי חמאס לצפות בטורניר המונדיאל שיתקיים החודש. ההנחיה התקבלה במטרה להכביד את הלחץ על אסירי חמאס, ובתיאום עם מתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום. זאת, בשעה שגופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול מוחזקות בידי ארגון הטרור, ביחד עם אברה מנגיסטו והישאם א-סייד שנחטפו.