מטוס "אל-על"
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המשבר באל על: הטייסים מתריעים על שיבושים בטיסות בשיא עונת התיירות

הליך הגישור בין ההנהלה לטייסים עלה על שרטון. עיקר המחלוקת – מה נחשבת שעת טיסה. בעקבות זאת, הודיעו הטייסים כי יתקשו לאייש את כל הטיסות במהלך הקיץ. אל על: לא מתייחסים לדיווחים בתקשורת
שרון עידן
13 ביוני 2018
16:30

המשא ומתן בין אל על לטייסיה, במסגרת חלק מהליך הגישור, עלה היום (רביעי) על שרטון. הצדדים אמורים להגיע להסכם חדש, לאור השינויים הרגולטוריים בתחום הטיס. בין ההנהלה לטייסים יש מחלוקת עמוקה לגבי השאלה מה נחשבת שעת טיסה. בעקבות זאת, צפויים שיבושים בטיסות במהלך הקיץ.


בשבוע החולף בוטלו שלוש טיסות של אל על. הטייסים התריעו בפני ההנהלה כי המצב הנוכחי לא צפוי להשתנות, וכי לא יצליחו לאייש חלק ניכר מהטיסות בקיץ הקרוב. גם מכתב שחתום על ידי המנכ"ל גונן אוסישקין, המסביר את הצורך בהתגייסות לאור מצבה של החברה, לא קירב בין הצדדים.

המחלוקת העיקרית, כאמור, היא על מה נחשב שעת טיסה. בנובמבר ייכנסו תקנות בינלאומיות חדשות, כאשר המשרה מוגדרת כ-80 שעות חודשיות, אך הטייסים טוענים כי בפועל הם עובדים 240 שעות. על פי הטייסים, גם הזמן שלהם שלא נכלל רק בשעות הטיסה צריך להיחשב - כלומר לא רק הזמן שלהם באוויר. עוד אומרים הטייסים כי השיבוצים שלהם מתרחשים ברגע האחרון ובצורה לא מסודרת, וכי הם לא מוכנים להמשיך לעבוד כך.

ההנהלה מבקשת כי התשלום יתבצע מהרגע שהמטוס ממריא ועד הרגע שהוא נוחת, ללא השעות הנוספות המתלוות לעבודה. יש אף ויכוח אם הזמן שבו המטוס מחובר לשער נחשב לחלק מהטיסה. אם המשבר יימשך, החברה עלולה להגיע למצב ש-10%-5% מהטיסות בקיץ עלולות להשתבש. 

מאל על נמסר בתגובה: "החברה מנהלת את יחסי העבודה בדיאלוג עם אנשי החברה, ולא בתקשורת".