האלוף היימן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ראש אמ"ן מזהיר בשיחה סגורה: "איראן מנסה להקים כוח טרור בגולן"

תיעוד בלעדי: אלוף תמיר היימן חשף בכנס עם שרים לביטחון הפנים מהעולם את מפת ההתבססות האיראנית בסוריה. "אף אחד לא שם לב להתרחבות האזורית שאיראן עשתה במזרח התיכון", אמר
גילי כהן
13 ביוני 2018
20:50

ראש אגף המודיעין בצה"ל, אלוף תמיר היימן, אמר היום (רביעי) בכנס סגור של שרי ביטחון הפנים מהעולם כי איראן מנסה לשפר את יכולותיה לשגר רקטות לישראל מסוריה. בתיעוד בלעדי שפורסם בחדשות הערב בכאן 11 נראה היימן אומר כי היא פועלת להקים כוח שישגר את הרקטות ויאיים על ישראל מרמת הגולן, זאת למרות הכישלון במטח הטילים בחודש שעבר.

"העובדה שהם הצליחו לשגר טילים, וגרמו לישראל לפתוח מקלטים, נתפסת בעיניהם כהצלחה גדולה למרות שמדובר בכישלון מוחלט. הם מנסים להגדיל את היכולות לשגר רקטות מסוריה, מהגולן, ולהקים כוח טרור שיאיים על ישראל מהגולן", אמר ראש אמ"ן.

היימן הציג את מפת ההתבססות האיראנית בסוריה במהלך הכנס, והודה כי "אף אחד לא שם לב להתרחבות האזורית שאיראן עשתה במזרח התיכון". לטענתו הדבר התרחש בגלל שהעולם התמקד במלחמה בדאעש בסוריה, ובגלל הסכם הגרעין שנחתם עם איראן, "שהתמקד באספקטים הגרעיניים של איראן - ולא באספקטים אחרים".


ראש אמ"ן הדגיש שהאיראנים פועלים במקומות המרכזיים בסוריה והוסיף: "אתם יכולים לחשוב שזה בגלל שהם רוצים לעזור למשטר אסד, כדי להילחם בטרור. טוב, תתכוננו להיות מופתעים: בכל המקומות האלה במפה - אין לחימה כבר שבועיים". הוא שיגר מסר לאיראנים ואמר כי "אין איום ממשי על הנשיא אסד, שילכו הביתה. רוב הטרוריסטים כבר נמוגו, אז למה הם נשארים שם?".

בתוך כך, בישראל חוששים שלמרות המאמצים איראן תישאר בסוריה, אך לא רק מבחינה צבאית. על רקע הסנקציות שארצות הברית מטילה על האיראנית, ירצו המשטר בטהראן להרוויח מהמצב בסוריה, וייקח חלק במיזמים כלכלים, מרישיונות לסלולר ועד לפרויקטים של חיפוש גז ונפט.