איתן כבל
צילום: פלאש 90

כבל בחקירתו: "מעולם לא עלתה דרישה לתמורה בשיחות עם מוזס"

לחבר הכנסת הוצגו בחקירתו פלטי שיחות שלו ושל נוני מוזס מ-2014, והוא נדרש להסביר על מה דיברו. לדבריו, יזם את חוק ישראל היום כי הגיע למסקנה שהמודל של החינמון יביא לקריסת העיתונות המודפסת
רועי ינובסקי
14 ביוני 2018
21:02

ח"כ איתן כבל, יוזם חוק "ישראל היום", עומת בחקירתו היום (חמישי) במסגרת תיק 2000 עם פלטי שיחות שלו ושל מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס, בתקופה שבה החוק היה על הפרק. בחדשות הערב פורסם היום כי לטענת כבל, מעולם לא עלו בשיחות אלה דרישות כלשהן תמורת קידום החוק - זאת בשונה ממה שעולה מהקלטות השיחות שניהל מוזס עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.


עוד סיפר חבר הכנסת לחוקרים כי הרעיון לחוקק חוק למניעת הפצת עיתונים בחינם עלה כבר במשבר בעיתון מעריב שנתיים קודם לכן, אז הגיע למסקנה שהמודל של ישראל היום יביא לקריסת העיתונות המודפסת. צוות החקירה במשטרה לא סבר שעל כבל להגיע לחקירה נוספת, אולם הפרקליטות דרשה זאת.

חקירתו של כבל היום אינה קשורה לעדותו של עד המדינה ניר חפץ בתיק 2000. החומרים של חפץ רלוונטיים לנושאים אחרים בתיק - ובקרוב יאח"ה תבצע פעולות חקירה נוספות שנדרשו בשל מידע חדש שהתקבל.

חקירתם של כבל ומוזס החלה הבוקר בשעה 10:00 ונערכה במקביל, כשחקירתו של כבל הסתיימה לאחר ארבע שעות, ומוזס סיים את חקירתו לאחר כשש שעות.  ח"כ כבל חשוד כי בדומה לנתניהו, סיכם עם מוזס קידום חוק לפגיעה בעיתון המתחרה "ישראל היום" בתמורה לסיקור מלטף. באחרונה התקבל מידע חדש ומתשמעותי בתיק, בעיקר כתוצאה מחתימת הסכם עד המדינה עם ניר חפץ, המחזק את החשדות נגד נתניהו ומוזס. המידע הזה מוביל גם למעורב נוסף, שצפוי בקרוב להעיד.

בחודש שעבר נחשף ב"כאן חדשות" כי חפץ סיפק הקלטות חדשות הנוגעות לפרשה, בעקבותיהן צפויה חקירה נוספת של כבל, לאחר שבגרסתו נמצאו בעיות אמינות, ושל נתניהו. גם חברת הכנסת ציפי לבני צפויה להעיד בתיק.

לפני כחמישה חודשים נחקר כבל באזהרה ביחידת להב 433 של המשטרה במסגרת הפרשה. אז הגיב כבל על חקירתו: "נחקרתי היום קצרות במסגרת פרשת ״ביבי - מוזס״, המוכרת כתיק 2000. השבתי לכל מה שנשאלתי ואני סומך על רשויות החוק. כמו תמיד פעלתי כחוק ואני מציע להתאזר בסבלנות עד השלמת החקירה". לדבריו, הוא נחקר במשך כשעה ו-45 דקות.

בחודש שעבר אמר גורם בכיר באכיפת החוק כי השלמות החקירה בתיקי 1000 ו-2000 לא הביאו לחידוש משמעותי בנוגע לנתניהו, מעבר למה שכבר קיים. הטענות שהעלה חפץ בעדותו באשר לאנשי עסקים נוספים שהעבירו טובות הנאה לראש הממשלה, לא הפכו לחקירה חדשה או הביאו חשודים חדשים.

חקירת תיק 2000 מתנהלת סביב החשד כי קודמה הצעת חוק בכנסת שתגביל את תפוצתו של העיתון "ישראל היום". נתניהו חשוד בפרשה, ונחקר כמה פעמים בחשד שניהל מגעים עם מוזס בנוגע לקידום החוק בתמורה לסיקור חיובי. ח"כ כבל מסר עדות בפרשה כבר לפני כשנה וחצי.