צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

ארגון נפגעי טרור: יש לאפשר פתיחה באש על משגרי עפיפונים

ארגון אלמגור תבע משר הביטחון ומהרמטכ"ל להתייחס למשגרי עפיפוני התבערה כמחבלים. "ניתן וצריך לפתוח עליהם באש, גם על מנת להרוג", נכתב בהודעה. התנועה הקיבוצית יצאה בקמפיין רשת שקורא לממשלה לבלום את גל השריפות בדרום, תחת הסלוגן "די עם הדיבורים, עצרו את טרור העפיפונים"
אמוץ שפירא ואסף פוזיילוב
15 ביוני 2018
08:18
עודכן ב 10:48

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" פנה הבוקר (שישי) לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולרמטכ"ל גדי איזנקוט, בתביעה לשנות את הוראות הפתיחה באש ולאפשר ירי על משגרי עפיפונים, טיסנים ורחפנים. זאת בעקבות הכרזת חמאס על יום לחימה נוסף היום סמוך לגדר המערכת, כבכל יום שישי בחודשים האחרונים.

"על פי המידע שבידי אלמגור, נאסר על חיילים לירות על משגרי העפיפונים, גם כשהם מזוהים וגם כשהם בטווח ירי", נכתב בפניית הארגון. "יש להתייחס אל משגרי עפיפוני התבערה כאל מחבלים המסכנים חיי אדם, וככאלה - ניתן וצריך לפתוח עליהם באש, גם על מנת להרוג".

"פוטנציאל הסיכון בשריפות האחרונות הוא גדול, ואין להמתין עד שייפגעו אזרחים או חיילים מהאש המשתוללת. הסיכון שנלקח בשבועות האחרונים אינו מידתי, שר הביטחון והרמטכ"ל צריכים לחשב מסלול מחדש", חתם הארגון.

בתוך כך, התנועה הקיבוצית החלה בקמפיין רשת שמטרתו הפעלת לחץ על הממשלה לעצירת טרור העפיפונים, תחת הסלוגן "די עם הדיבורים, עצרו את טרור העפיפונים". במסגרת הקמפיין, פנתה התנועה לשר הביטחון בקריאה לטפל בגורם לגל השריפות ביישובי הדרום. "שדות העוטף עולים באש כל יום. מתי הזמן המתאים לדעתך אם לא עכשיו? ליברמן למה אתה מחכה? די כבר עם הדיבורים", נכתב בהודעה.


לפני כשמונה חודשים יצא ארגון אלמגור בקמפיין ציבורי אגרסיבי נגד ליברמן, בטענה שהצעת חוק עונש מוות למחבלים שהגישה מפלגתו היא "עבודה בעיניים". לדבריהם, ליברמן כשר ביטחון מטרפד במו ידיו את האפשרות לקדם עונש מוות כבר היום, גם ללא הצעת חוק.

אתמול ירה חיל האוויר אל חוליית מחבלים שעסקה בהכנת בלוני תבערה בדרום רצועת עזה ולאחר מכן תקף תשתית סמוכה. לפי מקורות פלסטינים, הירי כוון לאזור שבו כינסה לפני כן יחידת העפיפונים הבוערים מסיבת עיתונאים, בה הודיעה על כוונתה לשגר 5,000 בלונים ועפיפונים בוערים לעבר ישראל היום, ביום חג עיד אל פיטר.

אתמול פרצו בעוטף עזה 11 שריפות בפיגועי תבערה. במכללת ספיר הסמוכה לשדרות נחת בלון תבערה שהופרח מרצועת עזה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הבלון פגע בגדר המכללה ותחילה עלה חשד כי הוא נושא מטען חבלה. למקום הוזעק חבלן משטרה ובדיקה העלתה כי אין מדובר בבלון ממולכד.

ביום שלישי הצהיר שר הביטחון בסיור שערך באוגדת עזה כי ישראל תמצא בקרוב מענה לטרור העפיפונים מרצועת עזה, שגרם בחודשים האחרונים לשריפות רבות ביישובי עוטף עזה והסביבה. "אנחנו מכינים פתרון", הבהיר ליברמן. לטענתו, "צה"ל מיירט כיום כשני שליש מהעפיפונים".

"אנחנו מכינים פתרון", אמר ליברמן. בתשובה לשאלת כאן חדשות, מדוע לא בוצעה המלצתו התקיפה מלפני שבועיים לירות בשולחי העפיפונים מרצועת עזה, השיב שר הביטחון: "נמצא את התשובה הכי אפקטיבית. אם מישהו חושב שנמשיך בשגרה כמו שהיא היום – אז לא".

השר האשים כי חמאס "מנצל בצורה הכי נבזית את ההליום שאנחנו מספקים לבתי חולים בעזה. במקום שזה יילך לאותם חולים שזקוקים ל-MRI, משתמשים בו כדי להצית". בנוגע להסדרה אפשרית, ליברמן לא התנה סיוע לעזה בהחזרת הנעדרים הישראלים, אך אמר: "הבקשה של ישראל - לפחות לתת לצלב האדום לראות את השבויים והנעדרים. אחר כך יהיה יותר קל להעניק סיוע הומניטארי לעזה".

בהמשך, ליברמן פנה לתושבי הדרום: "אני רוצה לומר לתושבי עזה - הפכתם לבני ערובה של חמאס. אתם יכולים לבנות עתיד הרבה יותר טוב לילדים שלכם ולקבל סיוע כלכלי". לדבריו, "מי שדרדר את המצב בעזה הוא אבו מאזן, שלא שילם עד היום משכורות אפריל וממשיך לקצץ במערכת הרווחה והבריאות בעזה. מצד שני, הוא רץ למועצת הביטחון ומאשים את ישראל. הוא משחק משחק כפול".

ביום שלישי התראיין השר לביטחון הפנים וחבר הקבינט, גלעד ארדן, לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב' ותקף את מדיניות צה"ל כלפי טרור העפיפונים מרצועת עזה. לדברי ארדן, "לקח זמן עד שהבינו בצה"ל שהעפיפונים האלה הם יותר רחוקים מלהיות משחק. שריפת השדות היא דבר חמור בפני עצמו והיא לבדה מצדיקה ירי כדי למנוע את שיגור העפיפונים - ודאי היום, כשיודעים שמדובר בפצצות מעופפות. אין הבדל בין משגר טיל ורקטה לבין משגר עפיפון טרור".

השר לביטחון הפנים הוסיף כי "יש כאן טעות בהתייחסות לעיפיפוני טרור ואני מנסה להשפיע על הצבא בנושא הזה. הצבא עובד על פתרון כיד למנוע ולאפשר יירוט של אותם עפיפונים. הפתרון אמור להיות מוצג בשבועות הקרובים, אבל אסור לנו לחכות עד לפתרון הזה". עוד הוא אמר: "הצבא הוא זה שהחליט על המדיניות והוא זה שצריך ויכול לשנות אותה. אני מצפה גם משר הביטחון להצטרף לעמדה הזו. הצבא טוען שיש קשיים משפטיים ואני לא מקבל את זה".

האזינו לריאיון: