מפריח עפיפון בעזה
צילום: עבאד ראחים חאטיב, פלאש 90

צה"ל ירה לעבר חוליה של משגרי בלוני תבערה מעזה

כלי טיס ביצע ירי אזהרה לעבר משגרי הבלונים. חבלנים נטרלו את בלון שנחת סמוך לאור הנר. לצד ההצהרות השבוע כי ישוגרו אלפי עפיפוני ובלוני תבערה לעבר ישראל, בוועדה המארגנת של קמפיין השיבה אמרו כי אנשים לא נקראו להפגין בגלל חג העי אל-פיטר
כתבי כאן חדשות
15 ביוני 2018
12:49
עודכן ב 14:09

אלפי פלסטינים התקהלו הבוקר (שישי) במחנות אוהלי המחאה על גדר הגבול ברצועת עזה, והשתתפו בתפילה לציון חג העיד אל-פיטר המסיים את חודש הרמדאן. ניסו קבוצות בודדות להפר את הסדר ולהבעיר צמיגים סמוך לגבול. כלי טיס של צה"ל ביצע ירי אזהרה לעבר חוליה של משגרי בלוני תבערה מעזה. הפלסטינים דיווחו כי נורו שני טילים ממזרח לאל בורייג' במרכז הרצועה.

בתוך כך, היום נחת בלון תבערה ממולכד במועצה אזורית שער הנגב, סמוך לקיבוץ אור הנר. חבלנים שהגיעו למקום בעקבות דיווחים של תושבים נטרלו את הבלון. באירוע אחר פלסטיני לא חמוש חצה את הגדר בדרום רצועת עזה. הוא נעצר על ידי כוחות צה"ל. לפי דיווחים פלסטיניים, צה"ל גם ירה היום לעבר עמדת תצפית של אחד הארגונים בדרום הרצועה. לא דווח על נפגעים. אתמול ירה חיל האוויר אל חוליית מחבלים שעסקה בהכנת בלוני תבערה בדרום רצועת עזה ולאחר מכן תקף תשתית סמוכה.

למרות הטענות שנשמעו אתמול בעזה על הכוונה לשגר היום לעבר ישראל 5,000 עפיפוני ובלוני תבערה, חבר בוועדה המתאמת של קמפיין השיבה אמר כי בשל קדושת החג, הציבור לא נקרא היום להפגין ולהשתתף בתהלוכות, אך לדבריו ההפגנות יתחדשו ביום שישי הבא.

סגן מנהיג חמאס בעזה ח'ליל אלחיה אמר לאחר התפילה הבוקר כי תהלוכות השיבה יימשכו עד לשבירת המצור מעל רצועת עזה. מנהיג הארגון אסמאעיל הנייה שיבח את המדינות שהצביעו השבוע בעצרת הכללית של האו"ם בעד ההחלטה המגנה את ישראל על פעולותיה בעזה, ואמר כי התמיכה הזאת מוכיחה שתהלוכות השיבה החזירו את הסוגיה הפלסטינית לאג'נדה הבין-לאומית.

הבוקר פנה ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולרמטכ"ל גדי איזנקוט, בתביעה לשנות את הוראות הפתיחה באש ולאפשר ירי על משגרי עפיפונים, טיסנים ורחפנים. זאת בעקבות הכרזת חמאס על יום לחימה נוסף היום סמוך לגדר המערכת, כבכל יום שישיבחודשים האחרונים.

"על פי המידע שבידי אלמגור, נאסר על חיילים לירות על משגרי העפיפונים, גם כשהם מזוהים וגם כשהם בטווח ירי", נכתב בפניית הארגון. "יש להתייחס אל משגרי עפיפוני התבערה כאל מחבלים המסכנים חיי אדם, וככאלה - ניתן וצריך לפתוח עליהם באש, גם על מנת להרוג".

"פוטנציאל הסיכון בשריפות האחרונות הוא גדול, ואין להמתין עד שייפגעו אזרחים או חיילים מהאש המשתוללת. הסיכון שנלקח בשבועות האחרונים אינו מידתי, שר הביטחון והרמטכ"ל צריכים לחשב מסלול מחדש", חתם הארגון.

בתוך כך, התנועה הקיבוצית החלה בקמפיין רשת שמטרתו הפעלת לחץ על הממשלה לעצירת טרור העפיפונים, תחת הסלוגן "די עם הדיבורים, עצרו את טרור העפיפונים". במסגרת הקמפיין, פנתה התנועה לשר הביטחון בקריאה לטפל בגורם לגל השריפות ביישובי הדרום. "שדות העוטף עולים באש כל יום. מתי הזמן המתאים לדעתך אם לא עכשיו? ליברמן למה אתה מחכה? די כבר עם הדיבורים", נכתב בהודעה.

השתתפו בכנת הידיעה: דנה בן שמעון, נמרוד ליכטנשטיין, רועי שרון משה שטיינמץ ואסף פוזיילוב