השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארדן על פרשת הריגול של גונן שגב: "אם יורשע - חייב לסיים את חייו בכלא"

השר לביטחון הפנים התייחס לאישום נגד חבר הכנסת והשר לשעבר בגין ריגול לטובת איראן. "הוא בגד בערכים המקודשים שעליהם נשבע", אמר ארדן
רן בנימיני
18 ביוני 2018
18:08

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר הערב (שני) כי חבר הכנסת והשר לשעבר גונן שגב, המואשם שפעל כסוכן מודיעין איראני, צריך לסיים את חייו בכלא, אם יורשע. בריאיון לכאן הערב בכאן רשת ב' אמר ארדן כי שגב, אם יורשע, צריך לקבל את התנאים הקשים ביותר בכלא.

"כאשר מדובר בשר לשעבר או חבר כנסת, ויש שיתוף פעולה עם מדינה שרוצה להשמיד את ישראל, ברור לכולם שאם אדם כזה מורשע בדין - הוא צריך לסיים את חייו בכלא", אמר ארדן. "אני לא מדבר דווקא על עונש מוות כן או לא, אבל ברור שאדם כזה לא צריך להיות יום אחד חופשי, ולקבל את כל התנאים הקשים שאפשר בכלא. אדם כזה צריך לסבול הרבה מאוד שנים על הבגידה הנוראית בערכים המקודשים שהוא נשבע להם".

השר לביטחון הפנים הוסיף: "אני מעריך שאדם עובר תהליכים של התדרדרות מוסרית, אפילו בהקשר של דפוסי ההצבעה שלו בהסכמי אוסלו, ולאחר מכן להרוויח כסף בסחר בסמים. הוא לא היה אף פעם התלמיד המצטיין בכיתה. כשמישהו מוכר את הצבעותיו ואז מוכר סמים, כנראה שהוא נמצא בהתדרדרות אישית ערכית ומוסרית".

על הפגיעה בביטחון בשל הפרשה אמר ארדן כי "יש לו מערך של היכרויות או נגישות למקומות, אז יכול להיות שהוא מנסה לסחור במידע הזה. ודאי שזה מדאיג. יכולים להיות הרבה תרחישים".

ביקר פעמיים באיראן ונפגש עם מפעיליו ברחבי העולם

מוקדם יותר היום הותר לפרסום כי שגב מואשם בריגול נגד ישראל לטובת איראן. לפי הודעת השב"כ, שגב נעצר לפני חודש בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל. בתום החקירה הגישה נגדו הפרקליטות כתב אישום בגין עבירות אלה וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. שגב מוחזק במתקן של השב"כ, אך בגלל שהוגש נגדו כתב כתב אישום, ההערכה היא כי הוא יועבר למתקן של שב"ס, כמקובל, עד סוף השבוע הקרוב.

מחקירת שב"כ עולה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו. הוא נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית.

שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו. בנוסף, שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד. כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים, קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים.