צילום: עבד ראחים קטיב, פלאש 90

בכיר בפיקוד דרום: רוצים לירות במשגרי העפיפונים, אך הייעוץ המשפטי מונע

חברי כנסת מוועדת החוץ והביטחון יצאו לסיור בעוטף עזה, שם פגשו את ראש מטה פיקוד דרום תא"ל עופר לוי. לדבריהם, לוי אמר כי ירי לעבר מפריחי העפיפונים - יוריד משמעותית את היקף התופעה. דובר צה"ל: הדברים המצוטטים - לא מייצגים את עמדת הצבא
זאב קם ומשה שטיינמץ
18 ביוני 2018
21:18

חברי כנסת מוועדת החוץ והביטחון, שהשתתפו בשבוע שעבר בסיור בעוטף עזה כדי לבחון את תופעת עפיפוני התבערה, סיפרו כי שמעו מקצין בכיר שצה"ל לא יכול לטפל בתופעה בגלל מגבלות משפטיות. לדבריהם, ראש מטה פיקוד דרום, תת-אלוף עופר לוי, אמר להם בדיון סגור כי אם הדבר היה תלוי בו - היה מעוניין לירות לעבר מפריחי העפיפונים, אך הייעוץ המשפטי מונע זאת.

על פי המשתתפים בפגישה, אמר תא"ל לוי כי ירי שכזה יוריד את היקף התופעה של עפיפוני התבערה, שהביאה בשבועות האחרונים לשריפת עשרות דונמים של שדות בעוטף עזה. חברי הכנסת מעריכים, כי בדבריו על הייעוץ המשפטי התכוון הקצין הבכיר לפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שון אפק, שלא מאשר את הירי לעבר המפריחים.


מדובר צה"ל נמסר בתגובה: ״צה״ל רואה בחומרה את תופעת עפיפוני ובלוני הנפץ והתבערה ופועל למולה במגוון רחב של כלים מבצעים וטכנולגים. הדברים המצוטטים על ידי הכתב אינם מייצגים נאמנה את עמדת צה"ל בנושא. לא נתייחס לתוכנם של דיונים פנימיים בנושאים מבצעיים".

מוקדם יותר הערב תקף צה"ל באמצעות כלי טיס תשתיות של חמאס, בתגובה לשיגור בלוני תבערה על ידי חוליית מחבלים מדרום רצועת עזה. לפחות שבע שריפות פרצו אחר הצהריים כתוצאה מעפיפונים ובלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה. שלוש מהן היו שריפות גדולות: אחת ביער בארי ושתיים ביער כיסופים.


שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, התייחס היום בישיבת סיעת הבית היהודי בכנסת לתופעת עפיפוני הטרור, ואמר כי אין מניעה משפטית לירות במפריחי העפיפונים: "יש שסבורים שאין הצדקה להפעיל אש אל עבר מפעילי הנשק האווירי הזה - אומרים שזה בסך הכל נערים, שמשפטית יש חסמים, שבינלאומית יוקיעו אותנו, ושזה יוביל להסלמה. אני חולק על ההנחות הללו - מי שיורה נשק אווירי לעבר יישובינו הוא מחבל ככל מחבל.  משפטית - אין כל מניעה לירות על מנת למנוע סכנה לאזרחי ישראל ולא שמעתי גורם משפטי כלשהו שאומר שיש מניעה כזו".