נתניהו ועבדאללה בפגישתם ב-2014
צילום: קובי גדוען, לע"מ

לראשונה מאז אירוע הירי בשגרירות: נתניהו והמלך עבדאללה נפגשו ברבת עמון

ראש הממשלה יצא לירדן עם ראש המוסד ובכירים ישראלים נוספים, כדי לדון בעניינים אזוריים שונים. לשכת המלך הירדני: הוסכם לדון בפרויקט תעלת הימים
גילי כהן ונורית יוחנן
18 ביוני 2018
22:54

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומלך ירדן, עבדאללה השני, נועדו היום (שני) ברבת עמון, ירדן. זאת, לראשונה מאז המשבר בין המדינות שנבע מתקרית הירי של המאבטח הישראלי בשגרירות במדינה.

על פי הודעת לשכת ראש הממשלה, שני המנהיגים שוחחו על ההתפתחויות באזור, על קידום התהליך המדיני ועל קידום היחסים הכלכליים בין שתי המדינות. נתניהו חזר על מחויבותה של ישראל לשמירת הסטטוס קוו במקומות הקדושים בירושלים.

בפגישה בירדן השתתפו ראש המוסד יוסי כהן, המזכיר הצבאי תא"ל אליעזר טולדנו, נציג המל"ל, ויו"ר המועצה הלאומית לכלכה אבי שמחון. השגריר הישראלי ברבת עמון, אמיר וייסברוד, שהה בירושלים בזמן הפגישה

לפי הודעת הירדנים, עבדאללה הדגיש בפני נתניהו כי יש צורך לקדם את המאמצים וליישב את הסכסוך עם הפלסטינים על בסיס פתרון שתי המדינות, כדי להביא להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67 ובירתה ירושלים המזרחית. המלך הירדני הסביר כי זו הדרך היחידה להשיג שלום ויציבות באזור.


עבדאללה הוסיף כי מעמדה של ירושלים גדול מאוד מבחינתם של הנוצרים והמוסלמים, כפי שהוא בעבור היהודים וכי ירושלים היא המפתח לשלום באזור. הוא הדגיש כי את סוגיית ירושלים יש ליישב במסגרת פתרון הקבע על בסיס פתרון שתי המדינות.

בהודעה שפרסמה לשכת המלך הירדני, נאמר כי הוסכם לדון בכמה עניינים דו-צדדיים ובהם תעלת הימים, דבר בעל השלכות חיוביות על ירדן, על יהודה-ושומרון ועל ישראל. בהודעה נאמר כי הוסכם לבחון אפשרות להסיר את המגבלות על ייצוא סחורות ליהודה-ושומרון מירדן כדי להגביר את סחר החליפין וההשקעות בין השוק הירדני לשוק הפלסטיני.

בינואר האחרון נפתחה מחדש שגרירות ישראל בירדן לאחר המשבר בין המדינות. פתיחת השגרירות התאפשרה לאחר ששתי המדינות הגיעו באותו החודש להסכם פיוס, במסגרתו שילמה ישראל לירדן פיצויים בסך חמישה מיליון דולר והביעה חרטה והתנצלות בפני הממלכה הירדנית על התקרית. בנוסף לכך, בירושלים התחייבו לשלם פיצויים למשפחות שני הקורבנות באירוע בשגרירות ולמשפחת שופט ירדני שנהרג ב-2014.