טורפדו
צילום: דובר צה"ל

חיל הים הכניס מערכת טורפדו חדשה: "טווח של עשרות ק"מ"

מדובר על טורפדו דיגיטלי ועל פי דובר צה"ל, הסבירות שלו לאבד את המטרה נמוכה יותר מהמערכות האנלוגיות שקיימות כיום. הנשק ישמש הן את צוללות הדולפין והן את הצוללות החדשות
משה שטיינמץ
19 ביוני 2018
15:00

חיל הים של צה"ל סיים הלילה (שלישי) סדרה של ניסויים במערכת טורפדו חדשה, שכינויה "טורפדו כבד", לשייטת הצוללות. הטיל נורה בשעות הלילה במים הישראליים ובכך התקבל הנשק שישמש הן את צוללות הדולפין והן את הצוללות החדשות – דולפין AIP ואחי דקר, שנמצאת בבנייה.


קצין בכיר בחיל הים הסביר כי הטורפדו נורה לטווחים הגדולים מטווח הגילוי של הצוללת – כמה עשרות קילומטרים. דובר צה"ל מסר כי המערכת יודעת לפעול נגד מטרות תת ועל ימיות – סטטיות וכאלה שנמצאות בתנועה, יודע לפגוע במטרות במים רדודים, בים הפתוח ובעומק של מאות מטרים מתחת למים.

למערכת חידושים גם בהיבט רכישת המטרה ובאלגוריתמים לפיהם פועל הטורפדו. מדובר על טורפדו דיגיטלי, להבדיל מדורות קודמים שהם אנלוגיים. בצה"ל ציינו כי "בזרוע הים מתכוונים להמשיך בשנים הבאות בשדרוגי תוכנה שישפרו את המערכת.

מערכת הטורפדו (צילום: דובר צה"ל)

עוד יתרון של המערכת, שציינו בהודעת הדובר, הוא ההסתברות הנמוכה לאבד את המטרה במהלך התמרון כתוצאה "מהלוגיקה המתקדמת של המערכת הדיגיטלית". בנוסף, לטורפדו יכולת התמודדות מול אמצעי הטעייה שונים. "כשמחברים את הדברים, מקבלים כלי ייחודי בזירה, הנותן יתרון גדול לשייטת הצוללות ולחיל הים", אמר הקצין הבכיר.

עוד אמר הקצין כי "הצוללות תמיד היו, ובטח אחרי יישום הטורפדו, כלי אסטרטגי חסר תחליף לביטחונה של ישראל". הקצין הוסיף כי הטורפדו החדש נותן גם גמישות למגוון רחב של איומים בזירה ש"הולכת ונהיית מורכבת מבחינת כל מי שבוחש בה את ידו".