נתניהו ועבדאללה השני
צילום: לע"מ

חשש בישראל ובירדן: אנשי מיליציות איראניות יוטמעו בכוחות אסד בגבול

נתניהו ועבדאללה תיאמו עמדות בפגישתם אתמול ברבת עמון בנוגע לאיום האיראני בסוריה. בימים האחרונים דווח כי מיליציות איראניות ואנשי חזבאללה לבושים מדי צבא סוריה
כתבי כאן חדשות
19 ביוני 2018
20:37

חלק משמעותי מהפגישה אתמול ברבת עמון בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין מלך ירדן, עבדאללה השני, עסק בנושא סוריה ובפרט בפעילות האיראנית במדינה המשוסעת. במהלך הפגישה התקיים תיאום עמדות בנושא בין ירדן וישראל, ובאפשרות ההסדרה בין רוסיה, ארצות הברית וירדן על אזורי הפסקת האש.

הן בישראל והן בירדן חוששים מכך שכוחות מקרב המיליציות האיראניות יגיעו לקרבת הגבול, כמי שמוטמעים בקרב כוחות משטר אסד. בלשכת ראש הממשלה סרבו להתייחס לדברים.

במקביל, צבא אסד נערך לתקיפה גדולה נגד המורדים באזור הגבול עם ישראל. המבצע הצבאי, שזכה לשם "סופת הדרום", הינו הגדול הגדול ביותר מצד צבא אסד באזור הגבול עם ישראל וירדן, ומטרתו להראות שאסד נחוש להשתלט על כל שטחי סוריה.

בימים האחרונים התרבו הדיווחים על כוחות גדולים שצבא משטר אסד שולח לאזור. בנוסף, פורסמו דיווחים על מיליציות איראניות ואנשי חיזבאללה שלבושים מדי צבא סוריה. צבא המשטר פיזר ביממה האחרונה כרוזים לקראת תחילת המבצע, ובהם הוא מפציר במקומיים לא לסייע למורדים, ולגרש אותם מקרבם.

היום נפגשו יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, ושליח טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, עם המלך עבדאללה ברבת עמון. השניים הגיעו לסיור במזרח התיכון שכולל גם פגישות עם ראש הממשלה נתניהו בישראל בימים הבאים. לפי הודעת הבית הלבן, הם שוחחו על המצב ההומניטרי בעזה ויוזמת השלום של טראמפ.

בפגישה הדגיש המלך הירדני כי יש צורך להגיע לשלום צודק וכולל באזור, שיאפשר לעם הפלסטיני להגשים את שאיפותיו הלגיטימיות להקים מדינה פלסטינית עצמאית בקווי1967, שבירתה מזרח ירושלים. עבדאללה הוסיף כי יש צורך לשבור את הקיפאון בתהליך השלום ולהשיק מחדש משא-ומתן רציני ופעיל בין הפלסטינים לישראלים, בהתבסס על פתרון שתי המדינות, יוזמת השלום הערבית, וההחלטות של האו"ם. הוא ציין בהקשר זה את חשיבות תפקידה של ארצות הברית.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, ערן זינגר ונמרוד ליכטנשטיין