גונן שגב
צילום: פלאש 90

הערכות: המוסד היה מעורב בהבאתו של שגב ארצה לצורך מעצרו

מאז שנעצר ועד אתמול, נעשו פעולות רבות להסוות את מעצרו של שגב, המואשם בריגול לטובת איראן, כדי שלא ייחשף בפומבי. חודשים ספורים לפני שגויס על פי החשד למודיעין האיראני, הגיש השר לשעבר לבית המשפט בארץ תצהיר ובו הוא מספר על מצבו הכספי הקשה
רועי ינובסקי
19 ביוני 2018
20:58

על פי הערכות, המוסד היה מעורב בהבאתו ארצה לצורך חקירה של השר לשעבר, גונן שגב, שהואשם בריגול לטובת איראן. בחודש מאי הגיע שגב לגינאה המשוונית, שם סרבו השלטונות להחזירו ארצה בשל עברו הפלילי, אז הובא ארצה ונעצר.

מאז שנעצר ועד אתמול, נעשו פעולות רבות להסוות את מעצרו, כדי שלא ייחשף בפומבי. מאמצים אלה כללו את הלבשתו בכובע ומשקפיים בזמן שהועבר בין מתקנים, או לדיונים בהארכות מעצר. שגב טען בחקירתו כי הקשר עם האיראנים נעשה כדי להשיג מידע ולהועיל בסופו של דבר לביטחון המדינה, ולא ממניע אידיאולוגי או כספי.


חודשים ספורים לפני שגויס על פי החשד למודיעין האיראני, הגיש שגב לבית המשפט בארץ תצהיר ובו הוא מספר על מצבו הכספי הקשה שלא מאפשר לו להגיע ולהעיד בתביעה שהוגשה נגדו. השר לשעבר נתבע בגין מעורבות בתרגיל עוקץ שבו נמשכו שיקים על סך מאות אלפי שקלים.

במסגרת העוקץ התחזה שגב לעורך דין וניסה לשכנע את הנעקץ שאין שום בעיה עם השיקים. שגב חויב יחד עם נתבעים נוספים להחזיר כמיליון שקל לתובעים, אולם הכספים לא הוחזרו עד היום.

הבוקר הועבר השר לשעבר ממתקן של השב"כ, שם הוחזק ציום מעצרו, להמשך מעצר בכלא גלבוע שבעמק בית שאן. בכלא זה רוב האסירים הם ביטחוניים ומחבלים שביצעו פיגועים קשים, אולם שגב מוזחק באגף אחר.

משרד החוץ הישראלי דחה היום את הטענה כי גונן שגב שימש רופא האמון על השגרירות הישראלית בניגריה. עם זאת, מציינים גורמים במשרד החוץ, כי הוא טיפל בישראלים ובדיפלומטים שהגיעו אליו, באופן עצמאי. 

בלבנון הכתירו הבוקר את הפרשה כהישג מודיעיני איראני חסר תקדים. בידיעה בעיתון הלבנוני "אל-אח'באר", המזוהה עם חיזבאללה, שהתבססה על כלי התקשורת ועל הפרשנויות השונות בארץ, נכתב כי הזירה הישראלית בהלם נוכח הצלחתה של איראן לגייס את שר האנרגיה לשעבר לטובת המודיעין האיראני, בשעה ששמחתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על "ההצגה הגרעינית הכושלת שלו" בחודש שעבר בעניין איראן עוד לא הושלמה.

תגיות:
המוסד