מהומות על גדר הגבול בעזה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שטייניץ: "ישראל אינה מעוניינת בהסלמה בעזה, אך מוכנה לכל תרחיש"

חבר הקבינט המדיני־ביטחוני אמר בריאיון לכאן רשת ב' כי את ההסלמה בדרום מחוללים ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ואיראן. השר אלקין: "אסור לנו לוותר על מנופי הלחץ מול חמאס". דובר חמאס בעזה: "הדרך היחידה לעצור את עפיפוני התבערה היא הסרת המצור"
מערכת כאן חדשות
21 ביוני 2018
09:13

שר האנרגיה והמים וחבר הקבינט המדיני־ביטחוני, יובל שטייניץ, אומר היום (חמישי) כי ישראל אינה מעוניינת בהסלמה ברצועת עזה, אך מוכנה לכל תרחיש. בריאיון לדב גיל-הר בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' אמר שטייניץ כי את ההסלמה בדרום מחוללים ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ואיראן.

האזינו לריאיון עם השר יובל שטייניץ בכאן רשת ב':

שטייניץ הוסיף כי אין פתרון־פלא לסוגיית עזה, משום שברצועה שולט ארגון טרור רצחני הקורא להשמדת ישראל. הוא שב והציע לשקול ברצינות הקמה של נמל או מזח בקפריסין בפיקוח ביטחוני של ישראל, ומשם לשלוח מעבורות עם סחורה לרצועת עזה.

בתוך כך שחמאס הודיע למצרים כי הוא מוכן לקחת חלק בעסקה שתכלול חילופי שבויים עם ישראל, והקמת נמל ושדה תעופה ברצועה. לפי הדיווח, מצרים לא קיבלה התחייבות מהרשות הפלסטינית להסרת העיצומים מעל הרצועה, אך הבטיחה לפעול מול גורמים ערבים, ובהם איחוד האמירויות כדי להתחיל בפרויקטים הומניטריים.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין אמר כי ישראל לא מחפשת סבב עם חמאס, אבל לא מוכנה שתושבי הדרום יהיה כלי משחק בידיו. בריאיון לשלום קיטל ונעמה סיקולר בכאן רשת ב' אמר אלקין כי "עם כל הנזק שגורמים עפיפונים, אי אפשר להשוות אותם לקסאמים ומנהרות, גם לזה יימצא פתרון. אסור לנו לוותר על מנופי הלחץ מול חמאס".

האזינו לריאיון עם השר זאב אלקין בכאן רשת ב':

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון לשעבר, האלוף במילואים עמוס גלעד, אמר בתכנית כי חמאס לא רוצה בהתדרדרות, אך ישקיע את כל הונו ומרצו לממש את שנאתו ולפגוע בישראל. לדבריו,  בלוני הנפץ הם איום הרבה יותר משמעותי כנראה, והמדיניות, לפחות מאתמול, ברורה. באשר לאפשרות של סיכול ממוקד בעקבות הפרחת העפיפונים אמר גלעד: "ילד בן שמונה, לא נראה לי שצריך לסכל אותו. אם רוצים לעשות סיכולים ממקודים אז שיעשו סיכולים ממוקדים. לא צריך להודיע על זה מראש ולהתווכח על זה בציבור. אי אפשר לעבוד ככה". הוא ציין כי הוא בעד סיוע הומניטרי רחב ככל הניתן. "בסוף זה עוזר לנו. שיפור כלכלי לא יהיה כל עוד החמאס שם".

האזינו לריאיון עם עמוס גלעד בכאן רשת ב':

דובר חמאס בעזה סאמי אבו זוהרי אומר הבוקר כי הדרך היחידה לעצור את שיגור עפיפוני התבערה היא להיענות לדרישות צעדת השיבה ובראשן הסרת המצור מעל רצועת עזה. "זוהי פעולה עממית שנועדה למחות על המצור הישראלי", צייץ אבו זוהרי בטוויטר.