התפרעויות בגבול עם רצועת עזה
צילום: אי-פי

ארדן: שילוב בלוני הנפץ והרקטות מקרב אותנו למבצע גדול בעזה

דובר חמאס הבהיר: "הדרך היחידה לעצור את שיגורי עפיפוני התבערה היא להסיר את המצור". עיתון לבנוני דיווח שחמאס הודיע למצרים שהוא מוכן להיות חלק מעסקה כוללת שתכלול חילופי שבויים ונעדרים עם ישראל
אורלי אלקלעי
21 ביוני 2018
11:46

השר לנושאים אסטרטגיים וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני גלעד ארדן הזהיר היום (חמישי) כי השילוב של  בלוני הנפץ והרקטות שמשוגרים ברצועת עזה, "מקרבים אותנו מאוד למבצע גדול שאולי נאלץ לעשות". "זו אופציה שההסתברות שלה עלתה מאוד", אמר ארדן בטקס הנחת אבן פינה לתחנת כיבוי חדשה בנצרת עילית.

השר ארדן אמר עוד כי בגלל שחמאס עומד מאחורי הרקטות והטילים שנורו אל יישובי העוטף, כמו גם מאחורי החוליות שמשגרות עפיפוני תבערה ובלוני נפץ, "אין מנוס, אלא להגיב ישירות ולסכל סיכולים ממוקדים את דרגי השטח – את המפקדים הבכירים". ארדן הדגיש שחמאס טועה אם הוא חושב שישראל לא תגיע בשום אופן למבצע רחב ברצועה, "למרות שזו האופציה האחרונה שאנחנו רוצים להגיע אליה".

הבוקר טען דובר חמאס סמי אבו זוהרי כי "הדרך היחידה לעצור את שיגור עפיפוני התבערה היא להיענות לדרישות 'צעדת השיבה' ובראשן – הסרת המצור מעל רצועת עזה". אבו זוהרי כתב בחשבון הטוויטר שלו כי זו פעולה עממית "שנועדה למחות על המצור הישראלי".

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" דיווח הבוקר כי חמאס הודיע למצרים שהוא מוכן להיות חלק מעסקה כוללת שתכלול חילופי שבויים ונעדרים עם ישראל והקמת נמל ימי ושדה תעופה ברצועת עזה. על פי הדיווח, מצרים לא קיבלה התחייבות מהרשות הפלסטינית להסיר את העיצומים מעל הרצועה, אך הבטיחה לפעול מול גורמים ערבים, ובהם איחוד האמירויות, כדי להתחיל בפרויקטים הומניטריים בעזה.

מוקדם יותר אמר שר האנרגיה והמים וחבר הקבינט המדיני־ביטחוני יובל שטייניץ כי ישראל אינה מעוניינת בהסלמה ברצועת עזה, אך מוכנה לכל תרחיש. בריאיון לדב גיל-הר בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' אמר השר כי את ההסלמה בדרום מחוללים ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ואיראן.

שטייניץ הוסיף כי אין פתרון פלא לסוגיית עזה, משום שברצועה שולט ארגון טרור רצחני הקורא להשמדת ישראל. הוא שב והציע לשקול ברצינות הקמה של נמל או מזח בקפריסין בפיקוח ביטחוני של ישראל, ומשם לשלוח מעבורות עם סחורה לרצועת עזה.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין אמר כי ישראל לא מחפשת סבב עם חמאס, אבל לא מוכנה שתושבי הדרום יהיה כלי משחק בידיו. בריאיון לשלום קיטל ונעמה סיקולר בכאן רשת ב' אמר אלקין כי "עם כל הנזק שגורמים עפיפונים, אי אפשר להשוות אותם לקסאמים ומנהרות, גם לזה יימצא פתרון. אסור לנו לוותר על מנופי הלחץ מול חמאס".

אמש פרסמו הפלגים הפלסטיניים ברצועה הודעה משותפת, שבה איימו כי "הפצצה ישראלית תיענה בהפצצה". בהודעה טענו ארגוני הטרור כי הם מקבלים על עצמם את האחריות ל"תקיפת שבעה מוצבים צבאיים של צה"ל באמצעות

בהודעת הארגונים נאמר עוד כי התקיפה הלילה הייתה תגובה "לתוקפנות הישראלית המתמשכת על עזה". הם הזהירו: "הנהגת האויב היא שתישא באחריות מלאה לכל תוקפנות ותשלם מחיר על היהירות שלה".